Artykuł sponsorowany
Z naszego artykułu dowiesz się, jakie dokładnie rozporządzenia oraz dyrektywy regulują kwestie związane ze strefami zagrożonymi wybuchem.
Zacznijmy od jednej z ważniejszych kwestii, czyli tego, w jakich rozporządzeniach oraz dyrektywach możesz poszukać informacji o strefach zagrożonych wybuchem, którymi są wszystkie miejsca, na których mogą wystąpić wybuchy zagrażające zdrowiu oraz życiu. Regulacje dotyczące tych stref są dokładnie opisane zarówno w polskich, jak i europejskich rozporządzeniach.
Zacznijmy od pierwszego aktu prawnego, czyli europejskiej dyrektywy ATEX, który zawiera regulacje dotyczące produktów przeznaczonych do stosowania w strefie zagrożenia wybuchem. Dyrektywa zawiera m.in. informacje dotyczące urządzeń, systemów ochronnych i zabezpieczających, które znajdują się w tej strefie. Znajdziesz w niej też zasady oraz zachowania, jakie są wymagane od osób pracujących na stanowiskach oraz w otoczeniu stref zagrożonych wybuchem.
Najbardziej znaną dyrektywą ATEX jest ATEX 95 z 23 marca 1994 roku. Dokument opisywał w precyzyjny sposób przestrzeżenia, grupy i kategorie urządzeń, które przeznaczone są do pracy w atmosferze wybuchowej. Teraz tę dyrektywę zastąpiła dyrektywa ATEX 114. Wprowadziła ona kilka zmian, najważniejsze z nich to:
Na terenie naszego kraju obowiązuje także dyrektywa ATEX 137. To Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 8 lipca 2010 roku. Dokument opisuje minimalne wymagania BHP, jakie są wymagane w miejscach pracy zagrożonych wybuchem.
Wszystkie miejsca, w których produkowane lub stosowane są gazy palne albo ciecze łatwopalne określa się mianem atmosfer wybuchowych. Każde z takich miejsc powinno być odpowiednio oznakowane – znak musi informować o strefie zagrożenia wybuchem oraz stopniu prawdopodobieństwa wystąpienia zagrożenia. Co jest istotne, każdy z tych znaków powinien być zaprojektowany oraz wyprodukowany zgodnie z Polską Normą PN-EN 1127-1:2011 oraz powinien składać się z symbolu graficznego i tekstu o treści „zagrożenie wybuchem strefa”.
Poniżej lista znaków strefach wybuchowych, które są najczęściej spotykane:
Kolejną istotną kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, są zabezpieczenia przeciwwybuchowe. Mają one za zadanie minimalizować szkody do bezpiecznego poziomu dla urządzeń oraz personelu.
Dyrektywa ATEX 137 zawiera informację o tym, że to pracodawca zobligowany jest do instalacji odpowiednich systemów oraz zabezpieczeń, które mają zminimalizować skutki, jeśli dojdzie do wybuchu.
Na rynku znajduje się szereg urządzeń i systemów, które pozwolą wyeliminować szkody, jakie mogą powstać na skutek wybuchu. Najpopularniejsze z nich to tłumiki wybuchu, odpowietrzniki wybuchu, izolacje wybuchu, uziemienia elektrostatyczne, przerywacze płomienia oraz system gaszenia iskier. Możesz też skorzystać z usług profesjonalnej firmy, takiej jak IBT, aby zadbać o swoje i swoich współpracowników bezpieczeństwo. Sprawdź, jak IBT wspiera firmy – strefa zagrożenia wybuchem https://ibt.org.pl/instalacje-ex/klasyfikacja-stref-zagrozenia-wybuchem.
Możliwości zabezpieczenia się w razie wybuchu jest wiele. Wybierając odpowiednie rozwiązania, pamiętaj o przeznaczeniu poszczególnych produktów. Niektóre z nich sprawdzą się w przypadku cieczy lotnych oraz gazów, inne będą lepszą opcją w przypadku kurzu i łatwopalnego pyłu.