Śmigus-dyngus nie jest już tak bardzo popularny jak jeszcze kilkanaście lat temu. Lany poniedziałek to jedna z ciekawszych tradycji związanych z drugim dniem świąt wielkanocnych.
Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto Chrześcijan. Obchodzimy je na pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Po okresie Triduum Paschalnego, niedziela i poniedziałek, to czas na radość.
Śniadanie wielkanocne dla samotnych i potrzebujących zorganizowało Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Abstynenckiej Pałacyk w Piotrkowie Trybunalskim we współpracy z innymi organizacjami pomocowymi oraz indywidualnymi darczyńcami.
Święta Wielkanocne stanowią idealną okazję do zapoznania się z lokalną twórczością. W tym czasie królują króliczki, pisanki, czy kurki. Tajnikami tworzenia takich dzieł podzieliła się z nami prawdziwe mistrzynie rękodzieła.
Tym razem proponujemy wycieczkę w okolice Tomaszowa Mazowieckiego, gdzie można zobaczyć jeszcze kawałek historii. Proponujemy, by w wolnej chwili odwiedzić młyn w Zaborowie. Miejsce, w którym mielono mąkę do wypieku chleba dla całej okolicy. Dziś to niemy świadek tej historii, który warto poznać.
Święta Wielkanocne kojarzą nam się się przede wszystkim z białym barszczem, który serwujemy w tym okresie bardzo chętnie. W naszym rejonie niezwykle popularna jest również zupa chrzanowa, która najczęściej gotowana jest w Wolborzu. Z okazji tegorocznej Wielkanocy postanowiliśmy sprawdzić więc, jak przyrządzić idealną świąteczną zupę.
W Wielką Sobotę tradycyjnie wybieramy się ze swymi koszyczkami wielkanocnymi do pobliskich kościołów w celu poświęcenia pokarmu. Jednak, kiedy taki pokarm można spożyć? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale oczywista.
W Wielką Sobotę, zgodnie z tradycją odwiedzamy kościoły, modlimy się przy Pańskim Grobie, a przede wszystkim święcimy pokarmy.
Wielka Sobota jest ostatnim dniem Świętego Triduum Paschalnego. Poprzedza on bezpośrednio moment Zmartwychwstania Pańskiego. Obchodzona dziś liturgia Wigilii Paschalnej składa się z czterech części: liturgii światła, liturgii słowa, liturgii chrzcielnej oraz liturgii eucharystycznej.
Zdaniem ekspertów branży spożywczej, tegoroczna Wielkanoc może być najdroższa od ponad ćwierćwiecza. Wiele produktów podrożało w ciągu roku niemal dwukrotnie.