5 października w Ośrodku Edukacji Artystycznej Miejskiego Ośrodka Kultury gościła międzynarodowa grupa gości z Austrii, Łotwy, Czech i Francji. Goście do Piotrkowa Trybunalskiego przyjechali w ramach międzynarodowego projektu „Role and Opportunities of the Cultural Heritage in Intergenerational Learning”.
Otwarcie rynku pracy po wejściu Polski do Unii Europejskiej sprawiło, że w wielu branżach pojawiły się nowe perspektywy zawodowe. Taką branżą jest praca w opiece nad osobami starszymi za granicą. Ze względu na coraz bardziej starzejące się społeczeństwo, jest to branża dynamicznie się rozwijająca – opieka nad seniorami to profesja niezwykle potrzebna, ale jednocześnie bardzo wymagająca. Na czym polega? Kto może podjąć taką pracę? Wyjaśniamy.
Piotrkowscy policjanci otrzymali w poniedziałek (13 września) zgłoszenie o kradzieży portfela. Okazało się, że były w nim jedyne pieniądze jakie miała na życie 83-letnia kobieta. Determinacja funkcjonariuszy doprowadziła do szybkiego ustalenia sprawczyni kradzieży. Tego samego dnia pokrzywdzona odzyskała skradzione mienie.
W zawrotnym tempie przybywa osób po 60. roku życia – i to nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Na Starym Kontynencie dominują społeczeństwa starzejące się. Z tego względu we wszystkich państwach europejskich zwiększa się popyt na usługi specjalistów zajmujących się osobami starszymi. Opiekunki i opiekunowie seniora są poszukiwani zwłaszcza na Zachodzie – w Niemczech czy w Anglii, chociaż nie brakuje też ofert pracy w Polsce.
Rynek pracy zmienia się z roku na rok. O ile jeszcze kilkanaście lat temu znalezienie jakiejkolwiek pracy było ogromnym problemem, o tyle teraz to pracodawcy zaczynają mieć kłopoty ze znalezieniem odpowiednich kandydatów. Dotyczy to zarówno rynku polskiego, jak i innych krajów Unii Europejskiej. Wszystkiemu winny jest niż demograficzny, w wyniku którego na rynek pracy wchodzi mniej osób, niż przechodzi na emerytury.
Rada Seniorów Powiatu Piotrkowskiego wybrała nową sekretarz. Została nią Elżbieta Bąk. Posiedzenie odbyło się 10 sierpnia w siedzibie Starostwa Powiatowego w Piotrkowie.
Czy seniorzy za kierownicą samochodu stanowią poważne zagrożenie na drogach? Co 10 wypadek jest powodowany przez kierowcę seniora. Z jednej strony olbrzymie doświadczenie na drodze, z drugiej pogarszająca się sprawność i stan zdrowia. Na dodatek prawo nie zabrania prowadzenia pojazdu ze względu na wiek.
Starosta Powiatu Piotrkowskiego, Piotr Wojtysiak zapowiada, że zorganizowane zostanie kolejne wsparcie dla osób starszych oraz wymagających opieki z terenu powiatu piotrkowskiego. Przyjmie ono formy bezpośredniej oraz pośredniej opieki medycznej, czyli tzw. teleopieki. To w związku z realizacją programu pn. „Przepis na Opiekę”.
Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają seniorów i kombatantów w procedurze szczepień – od rejestracji poprzez pomoc w dowiezieniu na szczepienie, a także monitorują ich samopoczucie między szczepieniami i po przyjęciu drugiej dawki. Od 18 stycznia działa infolinia wsparcia seniorów uruchomiona przez Wojska Obrony Terytorialnej. Pod numerem telefonu 800 100 115 w godzinach od 7:30 do 19:30 seniorzy mogą uzyskać pomoc w zarejestrowaniu się i dotarciu na szczepienie.
Jeśli w punktach szczepień zostają dawki szczepionki z puli dla grupy 0 i istnieje ryzyko ich niewykorzystania, można nimi szczepić seniorów; taka możliwość wynika z rządowego rozporządzenia - zaznaczył szef KPRM Michał Dworczyk.