Powiat piotrkowski nie będzie już w czerwonej strefie ASF? Jest na to duża szansa, a decyzję w tej sprawie podejmą kraje członkowskie UE. Jeśli będzie ona korzystna, to kolor strefy zmieni się na niebieski, a to dobra wiadomość dla rolników i hodowców.
Siedem gmin powiatu piotrkowskiego zadba o przejezdność dróg powiatowych w okresie zimy. Na ostatniej sesji Rada Powiatu wyraziła zgodę na powierzenie im tego zadania. W zamian samorząd powiatowy zrekompensuje koszty zimowego utrzymania gminom albo zajmie się w przyszłym roku, remontami zniszczonych po zimie dróg gminnych.
Nie było niespodzianki w meczu 6. Serii PGNiG Superligi, ale Piotrkowianin zagrał z Orlen Wisłą Płock dobre zawody. Wicemistrz Polski wygrał swój szósty mecz, ale wygrana nie przyszła faworytowi łatwo. Po zaciętym pojedynku zespół Bartosza Jureckiego przegrał 22:25 (8:14).
Piotrkowianin nie sprawił niespodzianki jaką byłoby odebranie chociażby jednego punkty Azotom Puławy w spotkaniu 5. Serii PGNiG Superligi. Nasza drużyna nie podjęła walki z brązowym medalistą poprzedniego sezonu, który już właściwie w pierwszej połowie rozstrzygnął losy pojedynku na swoją korzyść, prowadząc po 30 minutach 20:10.
Jak najszybszy start kuracji jest kluczowy dla wyzdrowienia, a wczesne wykrycie ratuje życie - podkreślają medycy, nawiązując do nazwy akcji. W starostwie powiatowym podsumowano badania profilaktyczne, które przeprowadzono w ramach Europejskiego Tygodnia Urologii.
Już po raz 34. w Piotrkowie odbędzie się kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków organizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego.
Ciało mężczyzny zostało znalezione w przydrożnym rowie w miejscowości Stradzew w gminie Wola Krzysztoporska. Czynności wyjaśniające okoliczności śmierci mężczyzny prowadzi piotrkowska policja pod nadzorem prokuratury.
Życie ludności cywilnej zamieszkującej nasze miasto było bardzo trudne już od pierwszych dni września 1939 roku. Miasto w wyniku działań wojennych było kilkukrotnie bombardowane, a w dniach 4-6 września w okolicy rozegrała się bitwa pod Piotrkowem. Niestety po zakończeniu regularnych walk, cywilom wcale nie było łatwiej. Życie piotrkowian pod niemiecką okupacją opisuje dr Małgorzata Piotrowska. Zapraszamy do lektury pierwszej części jej tekstu.
"Już w pierwszych dniach okupacji wprowadzono godzinę policyjną oraz zakaz spotykania się w większym gronie osób. Niemiecki okupant szybko zadbał również o unicestwienie wszelkich przejawów życia kulturalnego polskich mieszkańców Piotrkowa" - pisze w drugiej części tekstu poświęconego życiu piotrkowian pod okupacją dr Małgorzata Piotrowska.
Bieda i głód - to największe problemy, z którymi musieli mierzyć się piotrkowianie w czasie niemieckiej okupacji. Wynikały one m.in. z niedostatecznego zaopatrzenia miasta w liczne towary, a także reglamentacji artykułów spożywczych wprowadzonej już 1939 roku. O tym, jak mieszkańcy miasta radzili sobie z codziennymi trudnościami dowiecie się z trzeciej, ostatniej części opowieści o życiu w okupowanym Piotrkowie.