Reklama

Od wtorku znaczny wzrost liczby zakażonych

ePiotrkowŁódzkie Czwartek, 20 stycznia 2022407332
Na samej ziemi piotrkowskiej odnotowano 168, a w całym województwie łódzkim 4324 kolejne zakażonych wirusem SARS-CoV-2. To łączne dane z trzech ostatnich dni, czyli od wtorku. Właśnie od 18 stycznia obserwujemy wzrost zakażeń, ale również liczby osób które zmarły zmagając się z koronawirusem. W Łódzkiem zmarło bowiem przez ten czas 113 osób.
fot.: freepik.com

W samym Piotrkowie Trybunalskim od wtorku dodatni wynik testu na COVID-19 otrzymało 87 osób. Na szczęście obyło się bez ofiar śmiertelnych. W tym czasie wykonano łącznie 641 testów. Poniżej prezentujemy tabelę ukazującą jak kształtują się liczby zakażeń zgonów i wykonanych testów w mieście - także w porównaniu do poprzednich dni.

 

 

Nieznacznie mniej w ostatnich trzech dniach przybyło nowych zakażonych w powiecie piotrkowskim, to 81 osób. Niestety jeden zakażony zmarł. Wykonano 726 testów. A jak wyglądają powiatowe statystyki w raportach Ministerstwa Zdrowia od niedzieli do czwartku?

 

 

 

Zdecydowanie bardziej niepokojące liczby obserwujemy analizując sytuację w całym województwie łódzkim. Tylko we wtorek, środę i czwartek potwierdzono 4324 kolejne zakażenia koronawirusem. Zmarło aż 113 pacjentów. Testowano prawie 23 tysiące osób. Poszczególne dane prezentujemy w tabeli.

 

 

 

Według najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia, minionej doby w Polsce odnotowano 32 835 nowych zakażeń, najwięcej od początku kwietnia ubiegłego roku.


Zainteresował temat?

1

3


Reklama

r e k l a m a

Reklama

Komentarze (32)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Manipulacja szurów ~Manipulacja szurów (Gość)21.01.2022 13:30

Włoska ekspertka do spraw zdrowia miała powiedzieć w telewizji, że jest tak wiele zakażeń koronawirusem, bo jeden z wariantów "zaraża głównie osoby zaszczepione, a zwłaszcza osoby zaszczepione trzecią dawką". Taki przekaz rozpowszechniają użytkownicy mediów społecznościowych. Jednak wypowiedź ekspertki zmanipulowano.
Kolejny fałszywy, antyszczepionkowy przekaz oparty na zmanipulowanej wypowiedzi rozpowszechniają użytkownicy polskich mediów społecznościowych. Według nich włoska ekspertka miała przekonywać w telewizji, że jeden z wariantów SARS-CoV-2 zaraża głównie osoby zaszczepione. "We włoskiej telewizji dziennikarz pyta Annę Palamarę, dyrektor Departamentu Chorób Zakaźnych Narodowego Instytutu Badań nad Zdrowiem w Rzymie: 'Dlaczego jest tak wiele infekcji?' Anna: 'Wariant ten zaraża głównie osoby zaszczepione, a zwłaszcza osoby zaszczepione trzecią dawką'" - post tej treści opublikował 15 stycznia jeden z użytkowników Twittera (pisownia wszystkich postów oryginalna).
Do wpisu internauta dołączył wideo - fragment wywiadu Anny Palamary dla włoskiej telewizji Canale 5. Cała rozmowa jest w języku włoskim i nie jest przetłumaczona na polski. W wywiadzie dziennikarz wcale nie pyta ekspertki, dlaczego jest tak wiele infekcji - pyta, dlaczego wielu pacjentów z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19 nie ma żadnych objawów choroby bądź tylko lekkie. Palamara odpowiada: "Istnieją w zasadzie dwa powody, dla których tak się dzieje. Pierwszym powodem jest to, że szczególnie we Włoszech i innych krajach europejskich wariant ten dotyka głównie ludzi, którzy zostali zaszczepieni, a zwłaszcza tych, którzy zostali zaszczepieni trzecią dawką".
Tu wideo rozsyłane w internecie się urywa. Po wypowiedzi Palamary słychać dramatyczną muzykę i powtórkę jej ostatnich słów. Na koniec pojawia się plansza z napisem w języku włoskim: "A dlaczego dotyka głównie ludzi, którzy zostali zaszczepieni trzecią dawką?".
"Wirusek koneser szczepionych"?
Tweeta polubiło blisko 550 internautów, a prawie 300 podało dalej. "No i cyk, kto chętny na III szczypawki? A foliarze ostrzegali, to odżegnywano ich od czci i wiary, podobno ciemniaki? No teraz wyszło, kto ciemniak" - triumfowała autorka jednego z komentarzy. "Wirusek koneser szczepionych? No pacz pan..."; "Doskonała zachęta do szczepień" - kpili inni internauci.
Podobne posty trafiły również na Facebooka i na portal Wykop, ale tam nie były już tak popularne. Poszukując innych przykładów użycia tej manipulacji, trafiliśmy przede wszystkim na popularne wpisy w języku włoskim. Przekaz rozpowszechniał m.in. popularny włoski kanał na Telegramie Buffonate di Stato. Profil opisuje się jako "Kanał informacji oraz satyry/parodii" i regularnie rozpowszechnia materiały typowe dla forów odwiedzanych przez sceptyków epidemii COVID-19. Przeszukując internet, znaleźliśmy również posty po rumuńsku czy francusku.
Znaleźliśmy oryginalną, pełną wersję wypowiedzi Anny Palamary dla Canale 5. Cytat wykorzystany w mediach społecznościowych został wybrany w taki sposób, by wypowiedzi ekspertki nadać inny sens.
Lekkie objawy? Bo szczepienie "stanowi barierę dla poważnej choroby"
Profesor Anna Teresa Palamara jest kierownikiem wydziału chorób zakaźnych w Istituto Superiore di Sanita. To centrum badań, kontroli i doradztwa w zakresie zdrowia publicznego podlegające włoskiemu ministerstwu zdrowia. 13 stycznia w "TG5", programie informacyjnym stacji Canale 5, wyemitowano wywiad z Palamarą o bieżącej sytuacji epidemicznej. Nagranie jest dostępne na stronach stacji.
Dziennikarz, rozpoczynając rozmowę z prof. Palamarą, pyta: "Wiele osób, które mają pozytywny wynik dla wariantu omikron, jest bezobjawowych, ma bardzo mało symptomów. Dlaczego tak się dzieje? Co to oznacza?". Później przedstawia ekspertkę i zadaje jej pytanie: "Wielu pozytywnych pacjentów jest bezobjawowych, mają co najwyżej objawy przeziębienia lub małej grypy. Co to znaczy, co się dzieje?". To ostatnie pytanie słychać na nagraniu rozsyłanym w mediach społecznościowych.
Oto cała odpowiedź profesor Palamery: "Istnieją w zasadzie dwa powody, dla których tak się dzieje. Pierwszym powodem jest to, że szczególnie we Włoszech i innych krajach europejskich wariant ten dotyka głównie ludzi, którzy zostali zaszczepieni, a zwłaszcza tych, którzy zostali zaszczepieni trzecią dawką. A to w rzeczywistości stanowi barierę dla poważnej choroby i musimy o tym pamiętać. Drugim powodem jest to, że wariant ten zawsze preferuje górne drogi oddechowe, dlatego łatwiej rozprzestrzenia się w górnych drogach oddechowych, a mniej łatwo dociera do dolnych dróg oddechowych".
W rozsyłanym w sieci fragmencie słychać tylko pierwsze dwa zdania odpowiedzi. O tym, że objawy zakażenia są słabe, bo trzecia dawka "stanowi barierę dla poważnej choroby" internauci już się nie dowiadują.
75,4 proc. w pełni zaszczepionych we Włoszech
Tak więc wbrew rozpowszechnianym wpisom, we wskazanym fragmencie ekspertka wcale nie mówi o przyczynach wzrostów zakażeń COVID-19. Wyjaśnia, dlaczego wiele chorujących teraz we Włoszech osób ma tylko lekkie objawy choroby lub przechodzi chorobę bezobjawowo. Przekaz rozsyłany w sieci z uciętym wideo jest więc manipulacją.
Ponadto przypomnijmy, we Włoszech aż 75,4 proc. społeczeństwa jest w pełni zaszczepione. 82,2 proc. przyjęło co najmniej jedną dawkę szczepionki. 47,2 proc. zaszczepionych przyjęło już dawkę przypominającą. A im większy odsetek populacji jest zaszczepiony, tym więcej zakażeń dotyczy osób zaszczepionych - co wynika z matematyki.
Szczepionki przeciwko COVID-19 dostępne na europejskim rynku są skuteczne przy zakażeniu - w dużym stopniu chronią też przed ciężkim przebiegiem i hospitalizacją. Dostępne szczepionki są jednak mniej skuteczne w przypadku omikronu niż przy innych szczepach koronawirusa.
Brytyjscy naukowcy poinformowali w grudniu 2021 roku, że dwie dawki szczepionki nie wystarczą, żeby uniknąć zakażenia omikronem. Dlatego ważne jest przyjęcie trzeciej, przypominającej. Daje ona do 75 proc. ochrony przed omikronem. Firmy BioNTech i Pfizer rozpoczęły już produkcję szczepionki przeciw COVID-19 dostosowanej do wariantu omikron. Nie wiadomo, czy szczepionka będzie potrzebna ani czy zostanie wykorzystana, ale firmy chcą być na to gotowe.

38


zapytanko ~zapytanko (Gość)21.01.2022 18:16

Ciekaw jestem dlaczego moderator oszczędził komentarz Manipulacja szurów, a likwiduje odniesienia do niego lub w ogóle ich nie puszcza . Poproszę o odpowiedź moderatora.

41


Szczypawka ~Szczypawka (Gość)22.01.2022 11:43

Osoby, które negują wirusa, w większości nie wiedzą co to polimeraza, leukocyt polimorfojądrowy czy cytokiny. Ale niestety umieją czytać i dawać share na postach o spiskach światowych. I mnie dopadł koronawirus, ale po trzech dawkach ból istniania trwał jakieś 24 godziny i powoli dochodzę do siebie.

12


Powiatowy ~Powiatowy (Gość)22.01.2022 06:03

Podawanie danych dla powiatu jest pomyłką. Czysta statystyka. Przypomnę, że powiat tworzy 11 gmin a od granic Gminy Ręczno do granic Gminy Czarnocin w linii prostej jest ponad 30-kilometrów!!! Pomiędzy granicą Gminy Ręczno a granicą gminy Grabica ponad 23-kilometry. W obu przypadkach, to nawet między gminami w linii prostej są administracyjnie granice Piotrkowa.

10


Game Over ~Game Over (Gość)21.01.2022 00:05

Od 4 do 10 stycznia w Polsce więcej zakażeń koronawirusem było wśród w pełni zaszczepionych niż wśród niezaszczepionych. Takie dane podaje główna Baza Analiz Systemowych i Wdrożeniowych Ministerstwa Zdrowia. Ogółem pomiędzy 4 a 10 stycznia 2022 r. było 86 870 wykrytych zakażeń.
Zaszczepieni 45 928 czyli 52,9%
Niezaszczepieni 40 942 czyli 47,1%

95


Maruś ~Maruś (Gość)20.01.2022 16:35

Każdy rozsądny człowiek, który chce żyć już się zaszczepił.

1516


rzułf ~rzułf (Gość)21.01.2022 15:42

zaszczepiłem się ale na grypę, bo to przynajmniej przebadane, ale nie przyjmują nigdzie mojego paszportu grypowego :(

72


ooo ~ooo (Gość)21.01.2022 15:24

pytanie do wszystkich wyszczepionych i bezkrytycznie przyjmujących oficjalną narrację ,czy przy przyjmowaniu pierwszej dawki nie było mówione że NIE ZACHORUJE ,NIE BĘDZIE ZARAŻAŁ i będzie w PEŁNI ZABEZPIECZONY ? proste pytanie i prosta odpowiedzi ,,,czekam

81


ooo ~ooo (Gość)21.01.2022 12:27

Treść komentarza została usunięta przez moderatora forum

23


dekkers ~dekkers (Gość)20.01.2022 20:34

Kolega z pracy się nie szczepił... już 3 razy był na kwarantannie i raz na izolacji - był zakażony...
Ja jestem po szczepieniach i mam spokój...

511


Reklama
Reklama Reklama

r e k l a m a

Reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat