Co łączy Alicję Bachledę-Curuś z rosyjskim gubernatorem? Które z miejsc w Piotrkowie najbardziej przypomina gubernialną przeszłość miasta? Który z polskich reżyserów jako pierwszy postanowił wykorzystać ów oryginalny plener do swego filmu?
Wykonany z trzech ułożonych na sobie głazów granitowych, na ceglano-betonowej podmurówce, zwieńczony metalowym krzyżem i wyrytym napisem “Powstańcom 1863” jest jedynym w Piotrkowie monumentem poświęcony pamięci bohaterów powstańczego zrywu z 1863 roku.
Położony na uboczu, w środku lasu, z uwagi na dokonane po 1989 roku zmiany polityczne nieco dziś zapomniany, co nie znaczy, że zaniedbany.
W Inowłodzu rekonstruowany jest zamek Kazimierza Wielkiego. Pod koniec 2012 roku za ponad 7 mln złotych w tej nadpilickiej miejscowości powstanie obiekt, który zapewne ściągnie wielu turystów. Na razie robotnicy zrekonstruowali parter. Przed nimi kolejne skomplikowane prace odtworzeniowe.
W Aleksandrowie upamiętnią tragiczną śmierć podporucznika Bolesława Odrowąż-Szukiewicza.
Jest najstarszym tego typu obiektem w Piotrkowie. Działa nieprzerwanie od ponad 150 lat. Dziś trudno sobie wyobrazić krajobraz ulicy Słowackiego bez jego okazałej sylwetki. Natomiast jego “młodszy brat” góruje nad zabudową ulicy Roosevelta…
To za jego sprawą w polskim kinie swoją pierwszą filmową rolę pierwszoplanową zagrał Marek Perepeczko.
- czyli spotkanie wojsk Układu Warszawskiego i NATO na piotrkowskim niebie
W bełchatowskich Grocholicach i na Górach Borowskich odbędą się uroczystości upamiętniające 72 rocznicę wybuchu II wojny światowej.
W blisko osiemset letniej historii Piotrków okazywał się kilkoma herbami: herbem dynastycznym Piastów, herbem z orłem białym w koronie, herbem orła z herbem królów elekcyjnych na piersi, herbem z okresu zaboru pruskiego...