Pozostało tylko kilkadziesiąt okrążeń. Wielki finał Piotrkowskiego Biegu Pokoleń już o 16.30. Sztafeta biegnie nieprzerwanie od piątku od godz. 19.00.
Choć z opóźnieniem, akcja Krwiobus na Rynku wreszcie ruszyła. Bus zajechał na Starówkę ok. 14.30.
Dokładnie o 19.00 ruszyła sztafeta – biegacze chcą uczcić 794. rocznicę uzyskania przez Piotrków praw miejskich.
Pierwsze spotkanie piotrkowian z elektrycznością miało miejsce w przedostatniej dekadzie XIX stulecia.
Zwiększają polskie konto zestrzeleń. Grupa zapaleńców – miłośników historii - odkryła w lesie pod Radomskiem szczątki niemieckiego samolotu zestrzelonego we wrześniu 1939 roku przez polskiego myśliwca. Henschel to ofiara bitwy powietrzno – lądowej Kampanii Obronnej stoczonej w rejonie Piotrkowa, Radomska i Częstochowy. Tej walki powietrznej nie odnotowały jednak pisemne źródła, do dziś nie figuruje ona w statystyce polskich zestrzeleń.
Piotrków na morzach i oceanach? Przycumowany w porcie? Wydawać by się mogło, że to nieprawdopodobne, a jednak nic bardziej mylnego.
W środę 25 maja w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej przy Jerozolimskiej 29 (czytelnia dla dorosłych) zorganizowany zostanie wykład Sebastiana Wojtasia (nauczyciela historii w ZSP nr 1) „Gloria Victis – sylwetka rotmistrza Witolda Pileckiego”. Po wykładzie przewidziana jest projekcja filmu Tadeusza Pawlickiego „Skazany na nieistnienie”.
Kolejne spotkania Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie poświęcono postaci rtm. Witolda Pileckiego. Pierwsze z nich odbyło się w Instytucie Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego (Filia w Piotrkowie).
Zbieranie podpisów w ramach akcji „Milion dla Rotmistrza”, prezentacja sekcji ułanów, biografia Witolda Pileckiego to niektóre wydarzenia towarzyszące Marszowi Rotmistrza Pileckiego, który odbył się wczoraj (piątek) w Piotrkowie.
Gdyby zamierzenia dyrekcji Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej sprzed 110 lat doczekały się realizacji, dziś ekipa pracująca na terenie dworca PKP nie miałaby czego remontować.