W tym roku po raz pierwszy 6 stycznia, w święto Trzech Króli, będziemy odpoczywać. Tym samym liczba świąt wzrośnie do 12 dni. Ale jest też zła wiadomość. Nie będziemy mogli odbierać już dni wolnych za święta wypadające w sobotę.
Minęło 40 lat od tragicznych wydarzeń Grudnia 1970. Do dziś nie wiadomo kto odpowiada za śmierć kilkudziesięciu osób, bowiem proces sądowy trwa prawie 20 lat.
Jak wielu młodych Polaków 13 grudnia 1981 roku rano marzyłem tylko o jednym: obejrzeniu Teleranka. A tu niespodzianka: typowy telewizyjny „śnieg”. Rodzice tak samo zaskoczeni jak ja, włączamy więc radio. I dopiero z niego dowiedzieliśmy się co się stało. Nie za bardzo docierało to do mnie to co usłyszałem: stan wojenny. Było zupełnie obce, choć jeden człon – wojna – brzmiał niezwykle groźnie.
Wszystkie polskie powstania XIX wieku zakończyły się klęskami. Zarówno w 1848 jak i 1863 roku szans na wygraną nie było. Na sukces mogliśmy liczyć w 1830 i 1831 roku. Niestety to Rosjanie byli górą? Dlaczego mimo olbrzymich szans nie uzyskaliśmy wówczas pełnej niepodległości? Na portalu ePiotrkow.pl analiza zdarzeń sprzed lat.
Członkowie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Piotrkowie oraz Instytut Pamięci Narodowej (Oddział w Łodzi) zapraszają na spotkanie poświęcone pamięci gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, dowódcy „Kedywu” Komendy Głównej AK.
Instytut Historii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Kielcach z Filią w Piotrkowie, Instytut Pamięci Narodowej (Oddział w Łodzi) oraz Muzeum w Piotrkowie zapraszają...
Uroczysta Msza Święta w Kościele O.O. Bernardynów rozpoczęła czwartkowe uroczystości 92. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
II Rzeczpospolita istniała nieco ponad 20 lat, ale ten okres był jednym z najważniejszych w tysiącletniej historii Polski. To wtedy kształtował się polski patriotyzm, tworzyły się instytucje, które znamy do dziś, Polacy stawali się prawdziwymi Europejczykami.
Symbolem II RP jest 11 listopada 1918 roku. Dzień, który oficjalnie uznawany jest za powrót Polski do grona niepodległych narodów. W 1937 roku oficjalnie został uznany za Święto Niepodległości. W PRL-u jego obchodzenie było zakazane. Dopiero w 1989 roku zaczęto je obchodzić ponownie. I tak jest do dziś…
21 listopada po raz kolejny w wolnych wyborach wybierzemy swoich radnych, być może poznamy również nazwisko kolejnego prezydenta miasta (ewentualna II tura – 5 grudnia). Tymczasem nasi przodkowie w II RP pierwszy raz głosowali w 1919 roku. Wówczas górą była lewica z PPS a jak będzie 91 lat później?
Jeszcze 21 lat temu była to jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Świętowali ją przede wszystkim żołnierze Ludowego Wojska Polskiego. Dziś o 12 października 1943 roku praktycznie się nie mówi choć w historii Polski to ważna data. Z kilku względów…