Artykuły do tagu: historia

Piotrków: Pierwsze wolne wybory samorządowe
21 listopada po raz kolejny w wolnych wyborach wybierzemy swoich radnych, być może poznamy również nazwisko kolejnego prezydenta miasta (ewentualna II tura – 5 grudnia). Tymczasem nasi przodkowie w II RP pierwszy raz głosowali w 1919 roku. Wówczas górą była lewica z PPS a jak będzie 91 lat później?
12 października 1943. Zapomniana rocznica
Jeszcze 21 lat temu była to jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Świętowali ją przede wszystkim żołnierze Ludowego Wojska Polskiego. Dziś o 12 października 1943 roku praktycznie się nie mówi choć w historii Polski to ważna data. Z kilku względów…
Słynny już obraz „Bitwy pod Grunwaldem” wykonany techniką haftu krzyżykowego można od wczoraj oglądać w bełchatowskim Oratorium przy ulicy Kościuszki.
Kolejna rocznica agresji radzieckiej: Cios w plecy
Zabicie tysięcy polskich oficerów w Katyniu i innych miejscach kaźni w 1940 roku to konsekwencja wydarzeń, które miały miejsce wiele miesięcy wcześniej. 17 września 1939 roku łamiąc wiele międzynarodowych konwencji i umów wojska radzieckie wkroczyły na terytorium państwa walczącego w tym czasie z hitlerowskimi Niemcami. Był to swoisty cios w plecy tyle, że wcześniej postanowiony przez dwa graniczące z Polską, mocarstwa.
W rocznicę najazdu wojsk sowieckich na Polskę (17 września) w salach piotrkowskiego Muzeum odbędzie się spotkanie poświęcone zbrodni katyńskiej.
1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa, dziś obchodzimy kolejną rocznicę upamiętniającą to wydarzenie.
Przeszłość i teraźniejszość w stosunkach Polski i Rosji w świetle obchodów 90. rocznicy “cudu nad Wisłą” będzie tematem wykładu profesora Józefa Szaniawskiego.
Zabytkowy pociąg z wizytą w Piotrkowie
Piotrkowski epizod w obchodach 90-lecia bitwy warszawskiej. Zabytkowy pociąg z ochotnikami roku 1920 jadący z Chabówki do Warszawy dzisiaj o 3.30 przyjechał do Piotrkowa.
Pociąg z ochotnikami 1920 w Piotrkowie
Z okazji 90. Rocznicy Bitwy Warszawskiej, jednej z najbardziej znaczących dla historii Polski i Europy, organizowana jest inscenizacja “Pociąg z ochotnikami 1920”.
W byłym województwie piotrkowskim jest ok. 130 parków wpisanych do rejestru zabytków, na terenie połowy z nich znajdują się budynki - często są to zniszczone pałace i dworki.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat