W tym roku minęła 30. rocznica powstania Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Z tej okazji, w poniedziałek w sulejowskiej auli multimedialnej, przy ulicy Rynek 1, odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Sulejowie. Po obradach będzie można odebrać drzewka i krzewy, które przekażą przedstawiciele Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.
Żółwie błotne wracają do województwa łódzkiego. To przełomowy projekt, który pozwoli przywrócić rodzimy, zagrożony gatunek m.in. na terenach Spalskiego i Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Maleńkie zwierzęta dotarły już do Łodzi.
Departament Klimatu i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego przygotował specjalną propozycję na jesień dla mieszkańców województwa.
To cykl warsztatów kreatywnych dla rodzin.
Paweł Kisiel z Liceum Sztuk Plastycznych ZSP nr 6 w Piotrkowie odebrał nagrodę i dyplom za zajęcie trzeciego miejsca w wojewódzkim konkursie plastycznym „Warto jest żyć, bo…”. Uczniowie z naszego regionu mieli za zadanie przedstawić wizję otaczającego ich świata oraz własne emocje.
W poniedziałek będzie ostatnia okazja, aby w auli Akademii Piotrkowskiej zobaczyć imponujących rozmiarów replikę działa Jana Matejki „Sobieski pod Wiedniem”. Prezentację obrazu zaplanowano o godz. 17:30.
Jeszcze jeden miły akcent w Rozprzy z okazji jej powrotu w poczet polskich miast. W piątek z wyjątkowym podarunkiem od swoich mieszkańców do Rozprzy przyjechały władze gminy Wola Krzysztoporska.
Sulejowski Park Krajobrazowy został utworzony na podstawie decyzji wojewody piotrkowskiego w 1994 roku. Wraz z parkiem przedborskim i spalskim stanowi zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych, który od 2013 roku wchodzi w skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.
Obrazy na ścianę Uwalls charakteryzują się przede wszystkim bogatą ofertą modnych wzorów. Różnorodne aranżacje przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym klientom.
Arcydzieło Rembrandta było częścią obszernej kolekcji obrazów ostatniego króla Polski Stanisława Augusta. Obraz z czasem został sprzedany przez spadkobierców władcy i przechodził w ręce kolejnych właścicieli, a dziś należy do zbiorów The Frick Collection w Nowym Jorku. Teraz „Jeździec” wyjątkowo zagości w Pałacu na Wyspie po przeszło dwustu latach od chwili, gdy opuścił on rezydencję króla. Wystawa pt. „Królewski Rembrandt. Jeździec polski ze zbiorów The Frick Collection w Nowym Jorku” odbędzie się w dniach 6 maja – 7 sierpnia 2022 roku.
Aż 134 anioły, znane sceny biblijne czy wizerunek świętego Huberta - obrazy i freski, będące zarazem pięknymi przykładami sztuki sakralnej znajdują się w jednym z kościołów na terenie gminy Rozprza. Autorem dzieł jest Józef Mehoffer, uczeń samego Jana Matejki. Ich widokiem na co dzień mogą się cieszyć wierni należący do parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Lubieniu.