Żółwie błotne wrócą do województwa łódzkiego

Łódzkie Wtorek, 22 października 20248
Żółwie błotne wracają do województwa łódzkiego. To przełomowy projekt, który pozwoli przywrócić rodzimy, zagrożony gatunek m.in. na terenach Spalskiego i Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Maleńkie zwierzęta dotarły już do Łodzi.

Ładuję galerię...

Program reintrodukcji żółwa błotnego z gatunku Emys orbicularis L. potrwa kilka lat. Maluchy przyjechały do Łodzi z Poleskiego Parku Narodowego. Przez najbliższe trzy lata będą hodowane w bezpiecznych warunkach – z dala od drapieżników i innych zagrożeń, które mogłyby czyhać na nie w naturalnym środowisku. Kiedy podrosną, zostaną wypuszczone w miejscach, które spełniają ich wymagania – najlepiej czują się w podmokłym, trudnodostępnym terenie bogatym w zbiorniki wodne. W Województwie Łódzkim zamieszkają m.in. w Spalskim i Bolimowskim Parku Krajobrazowym. Projekt realizowany jest w porozumieniu z instytucjami, z których każda zobowiązała się do prowadzenia działań ochronnych i pielęgnacyjnych oraz monitorowania żółwia błotnego i jego siedlisk.

 

Żółw błotny to jedyny gatunek żółwia występujący naturalnie w Polsce. Kiedyś był królem polskich wód, dziś występuje bardzo rzadko. W Województwie Łódzkim uznawany jest za gatunek wymarły. Już w 1935 roku został objęty ścisłą ochroną – obecnie jest zagrożony wyginięciem. Figuruje w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt.

 

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele – przede wszystkim w  inna jest działalność człowieka i niszczenie siedlisk i obszarów lęgowych żółwi błotnych. Do wyginięcia wielu osobników doprowadziły m.in. rozwój rolnictwa, wylesianie czy regulacja rzek. Przez lata żółw błotny był tratowany jako szkodnik, a nawet… uważany za postny przysmak.

 

Zagrożenie stanowią dla niego również sprowadzone przez człowieka do Polski gatunki inwazyjne. To na przykład drapieżniki - jenot, szop pracz czy norka amerykańska. Wśród nich są też inne gatunki żółwi, które przejmują siedliska i wypierają rodzime osobniki.

 

Reintrodukcja żółwi błotnych na terenie województwa łódzkiego to wspólny projekt Zoo Łódź, które jest koordynatorem projektu, Lasy Państwowe, Uniwersytet Łódzki, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi.

 


Zainteresował temat?

3

0


Zobacz również

Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Biolog archeolog ~Biolog archeolog (Gość)3 dni temu, 11:43

Takie żółwie to przeca w piotrkowskiej strawie pływają

20


Hmmm ~Hmmm (Gość)22.10.2024 22:20

To gdzieś sobie poszły?

11


Gratulacje ~Gratulacje (Gość)22.10.2024 10:21

I to jest informacja na miarę tego portalu. Błotny złuf

42


postny przysmak ~postny przysmak (Gość)22.10.2024 15:48

ryba=pływa=nie zwierzę,
żółw=pływa=nie zwierzę,
co za pokrętna logika?

03


Ja ~Ja (Gość)22.10.2024 12:37

A ja lubię żółwie

30


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)22.10.2024 10:35

Aha..

31


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat