“Ochotnik do Auschwitz - rotmistrz Witold Pilecki”, to tytuł wystawy, którą otwarto wczoraj na Rynku Trybunalskim.
W środę 19 maja 2010 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piotrkowie odbędzie się spotkanie słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku poświęcone historii prasy kobiecej „Od Bluszcza do...”.
Gimnazjum nr 6 w Radomsku ma nowych patronów - Bohaterów Katynia.
Aresztowany w 1940 przez NKWD, skazany na karę śmierci, zamienioną na dziesięć lat łagrów. Wywieziony na Kołymę, odzyskał wolność po podpisaniu układu Sikorski-Majski. Wstąpił do Armii Polskiej w ZSRR formowanej przez generała Andersa. Przeszedł szlak bojowy 2 Korpusu, walcząc m.in. pod Monte Cassino. Pozostał na emigracji, w lipcu 1989 roku został ostatnim prezydentem RP na uchodźstwie.
70 lat temu w Katyniu zamordowano tysiące polskich oficerów. Wśród ofiar było również wielu piotrkowian.
Za tydzień w Wolborzu w muzeum pożarnictwa otwarta zostanie interaktywna wystawa rozpoczynająca wojewódzkie obchody 600-lecia bitwy pod Grunwaldem.
22 lipca na Armii Krajowej, Bieruta na 3 Maja, Armii Czerwonej na Jerozolimską - po zmianie systemu wiele ulic w Piotrkowie zmieniło swoje nazwy. Zniknęły też niektóre obeliski czy pomniki - symbole minionej epoki. Okazuje się jednak, że w naszym mieście są jeszcze tablice, które nawiązują do systemu komunistycznego np. w Rynku Trybunalskim czy w kamienicy na rogu Narutowicza i Sienkiewicza.
17 i 18 stycznia 1945 roku wiele miejscowości naszego regionu zostało wyzwolonych spod okupacji hitlerowskiej. Do Opoczna, Piotrkowa, Tomaszowa czy Łodzi wkroczyły jednak wojska sowieckie. W związku z 65 rocznicą tego wydarzenia w poniedziałek w Opocznie odbędzie się konferencja WYZWOLENIE ALE CZY WOLNOŚĆ zorganizowana przez posła PIS Roberta Telusa.
Narodowy Bank Polski wydał kolejną monetę kolekcjonerską. To chyba jedyna moneta, na której znajduje się piotrkowianin.
Piotrkowskie „Społem” obchodzi jubileusz 90-lecia. Swego czasu spółdzielnia była odpowiedzialna za niemalże całe zaopatrzenie piotrkowian w żywność. Najwięcej członków, ponad 7 tysięcy, piotrkowskie „Społem” liczyło pod koniec lat 80...