Zbliżające się wakacje to czas, kiedy wielu z nas zaczyna zastanawiać się nad tym, gdzie spędzić letni urlop. Dzisiejsze możliwości podróży są niemal nieograniczone – od egzotycznych plaż po górskie szlaki w najodleglejszych zakątkach świata. Jednak warto na chwilę przenieść się w czasie i zastanowić, jak wyglądały wakacje naszych rodziców i dziadków w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL).
Spotkanie autorskie z Danielem Warzochą odbyło się we wtorek (24.01.2023) w Mediatece 800-lecia w Piotrkowie Trybunalskim. To przy okazji promocji jego książki "Piotrków Trybunalski w PRL. Życie miasta w latach 1945-1989". Autor zdradził, że wśród źródeł, z których korzystał podczas tworzenia publikacji, była lokalna prasa, ale i ustne przekazy rozmówców, którzy wspomnieli dla niego czasy PRL-u.
We wtorek w piotrkowskiej mediatece odbędzie się spotkanie autorskie z Danielem Warzochą. Wydarzenie będzie połączone z promocją książki „Piotrków Trybunalski w PRL”.
"Piotrków Trybunalski w PRL. Życie codzienne i niecodzienne miasta 1945-1989", książka dr Daniela Warzochy dla osób starszych będzie wspomnieniem młodości, a nieco młodszą rzeszę czytelników natomiast przeniesie do czasów, z których mogą pamiętać jedynie jakieś szczątkowe momenty.
Weekend to dobry czas na zagłębienie się w lekturze. Dlatego mamy kolejne propozycje książkowe. Tym razem to powieść przepełniona emocjami, zakulisowe akcje służb specjalnych z czasów PRL, a także inspirująca lektura dla nauczycieli, choć nie tylko.
Jak skutecznie grać szybkim kontratakiem? Powoli ten element gry staje się kluczowy w meczach z udziałem Piotrcovii. Nasz zespół nie dał żadnych szans Startowi Elbląg wygrywając na trudnym terenie różnicą aż jedenastu trafień 37:26. Po takim spotkaniu ręce same składają się do oklasków.
Żukiem przemierzali Europę, by w końcu dotrzeć do krainy zielonej koniczny. To wszystko w ramach 13. edycji rajdu "Złombol". Dla piotrkowianki Magdaleny Kitowskiej była to pierwsza tego typu wyprawa. Zdecydowała się na udział w eskapadzie razem z mężem i synem.
Są jednym z symboli czasów słusznie minionych. Chociaż formalnie nimi nie płacono, dla wielu były cenniejsze od pieniędzy. Trzydzieści lat temu zniesiono ostatnie kartki. Na mięso.
Dokładnie trzydzieści lat temu w Piotrkowie miał miejsce ostatni tak liczny pochód pierwszomajowy. Kilka tygodni później zmieniło się wszystko.
Była jednym z kultowych miejsc na gastronomicznej mapie Piotrkowa czasów PRL-u. To także jedyna w tamtym okresie piotrkowska kawiarnia kategorii pierwszej. Tu nie wypadało nie bywać. Charakterystyczny neon – filiżanka z unoszącymi się nad nią wonnymi obłoczkami kawy – jeden z najpiękniejszych w Piotrkowie, wieczorami zachęcał do przestąpienia progu lokalu. „Jubileuszowa” mieściła się w sercu piotrkowskiego śródmieścia, w budynku wzniesionym w stylu modernistycznym specjalnie dla ówczesnego PSS „Społem”.