TERAZ19°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Co nam zostało z tamtych lat?

K.Plackowski
Krzysztof Plackowski sob., 5 września 2015 10:00
Mogłoby się wydawać, że 25 lat, jakie minęło od zmiany ustroju w naszym kraju, to sporo czasu, by zniknęła z naszych miast i ulic większość pamiątek po PRL-u, okazuje się jednak, że wciąż można je tu i ówdzie spotkać. Także w Piotrkowie.
Zdjęcie 1: Co nam zostało z tamtych lat?

1 z 8

Zdjęcie 2: Co nam zostało z tamtych lat?

2 z 8

Podpis do zdjęcia
Mural przypominający o przestrzeganiu zasad BHP, zdobiący halę suwnicową przy parowozowni przy ul. Towarowej.
Zdjęcie 3: Co nam zostało z tamtych lat?

3 z 8

Podpis do zdjęcia
Najbardziej wymowna z pamiątek z czasów PRL, zachowała się w Piotrkowie na terenie dawnego zakładu „Metalplast” przy ul. Próchnika 25. Na jednym ze zdewastowanych budynków widnieje fragment napisu „PZPR naszą Partią”.
Zdjęcie 4: Co nam zostało z tamtych lat?

4 z 8

Podpis do zdjęcia
Murale – to bodajże najbardziej zauważalna pamiątka po minionym ustroju. Wielkoformatowe malowidła w Piotrkowie pojawiły się w latach 70. i zdobiły ściany szczytowe kamienic oraz 4-piętrowych bloków. Jeszcze dziesięć lat temu było ich w mieście 15. Dziś pozostało zaledwie kilka. Uchowały się na ścianach budynków przy ul. Wojska Polskiego 55 i 73, Krakowskie Przedmieście 38 czy Próchnika 7/9. Na zdjęciu mural na kamienicy przy ul. Wojska Polskiego 73, reklamujący WPHW, czyli Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego.
Zdjęcie 5: Co nam zostało z tamtych lat?

5 z 8

Podpis do zdjęcia
Mural na kamienicy przy ul. Wojska Polskiego 55 – reklama sieci sklepów Społem.
Zdjęcie 6: Co nam zostało z tamtych lat?

6 z 8

Podpis do zdjęcia
Dawny biurowiec huty „Kara” przy ul. Topolowej 1 – zwraca uwagę oryginalną, modernistyczną architekturą i przeszkleniami w części byłej stołówki. Obiekt dziś stoi pusty, wzniesiono go w 1960 roku w trakcie rozbudowy huty.
Zdjęcie 7: Co nam zostało z tamtych lat?

7 z 8

Podpis do zdjęcia
Bloki wzniesione przy ul. Okrzei – pierwsze piotrkowskie osiedle powojenne, wybudowane w 1950 roku dla pracowników pobliskich hut. Trzykondygnacyjne budynki zwracają uwagę architekturą nawiązującą jeszcze do zabudowy przedwojennej, spadzistymi dachami i wysokimi kominami.
Zdjęcie 8: Co nam zostało z tamtych lat?

8 z 8

Podpis do zdjęcia
Jedyny zachowany fragment korony stadionu XXXV-lecia PRL, wzniesionego w 1979 roku, z okazji Centralnych Dożynek.

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Oczywiście nie chodzi nam tutaj o budynki mieszkalne czy instytucje i obiekty użyteczności publicznej, które w owych czasach wzniesiono, bowiem z tych zrezygnować byłoby trudno. Niemniej i na takie, najciekawsze, warto też zwrócić uwagę. Rzecz dotyczy tych pamiątek nieco skromniejszych.

W naszej galerii przedstawiamy niektóre z nich i zachęcamy naszych czytelników do „tropienia” podobnych ciekawostek z terenu naszego miasta i podzielenia się nimi wysyłając zdjęcia i informacje na kontakt@epiotrkow.pl

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 18

    reklama