Piotrkowskie browarnictwo to nie tylko słynny Browar Spana, zwany też później Browarem Braulińskiego. Przez dwadzieścia lat silną konkurencję dla wspomnianego stanowił browar rodziny Bartenbachów. Zakład nad wyraz nowoczesny mieścił się tam, gdzie dziś stoi budynek piotrkowskiej prokuratury…
Wielkie gwiazdy polskiego przedwojennego kina od czasu do czasu wpadały z występami do Piotrkowa. Słynny amant Eugeniusz Bodo bawił piotrkowską publiczność przebrany za kobietę...
Wiele wskazuje na to, że to będzie smutna rocznica. 165-lecie piotrkowskiej „Wiedenki”, linii kolejowej Warszawa-Wiedeń, jakie przypada za pół roku nie będzie raczej hucznie świętowane w mieście.
Choć od przeszło czterdziestu lat w budynkach browaru Braulińskiego nie produkuje się piwa, większość piotrkowian bez trudu potrafi wskazać, gdzie mieszczą się jego zabudowania.
- To tak jakby dziś terrorystów z Al-Kaidy ubrać w togi i posadzić za stołem sędziowskim. W takim systemie sądzono generała Fieldorfa... – mówił Andrzej Rzepliński, szef Trybunału Konstytucyjnego.
Przebiegną 794 okrążenia wokół Starówki. Łącznie do pokonania będzie trasa o długości niemal 595 km. W biegu będzie mógł wziąć udział każdy. Chętni będą mogli pokonać wyznaczoną trasę np. w… stroju rycerza.
Ponad półtora roku trwała generalna renowacja organów w Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej, które w 1947 roku otrzymali jezuici z ziem zachodnich.
Budowali kanalizację i... trafili na skarb. W ulicy Krakowskie Przedmieście tuż przy liceum Chrobrego robotnicy natrafili na fragment Bramy Krakowskiej z XV wieku.
Najmniej, bo zaledwie 1794 osoby, liczył Piotrków w 1793 roku. Najwięcej - przeszło 80 tysięcy - pod koniec lat 80. minionego stulecia…
W marcu tego roku będziemy obchodzić 500 rocznicę powstania piotrkowskiego zamku królewskiego, w którym od ponad 100 lat znajduje się siedziba muzeum.