Jak to z tym 6 stycznia było...

Czwartek, 06 stycznia 201111
W tym roku po raz pierwszy 6 stycznia, w święto Trzech Króli, będziemy odpoczywać. Tym samym liczba świąt wzrośnie do 12 dni. Ale jest też zła wiadomość. Nie będziemy mogli odbierać już dni wolnych za święta wypadające w sobotę.
fot. ePiotrkow.plfot. ePiotrkow.pl

Święto Objawienia Pańskiego to jedno z najważniejszych świąt. Przed nim są jedynie Wielkanoc i Boże Narodzenie. W Polsce do roku 1960 był to dzień wolny od pracy, w którym wierni mogli udać się do kościoła. Jednak po wejściu w życie ustawy Gomułki z listopada 1960 roku w kalendarzu państwowym zlikwidowane zostały dwa wolne od pracy święta: Trzech Króli (6 stycznia) oraz święto Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia). Po upadku PRL-u w 1989 roku przywrócono dzień 15 sierpnia jako dzień wolny od pracy. Natomiast święto Trzech Króli musiało czekać aż 50 lat, żeby znowu stać się dniem wolnym. Batalię o 6 stycznia stoczył były prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Początkowo jego próby przeforsowania ustawy w sejmie kończyły się fiaskiem. Podpisy na listach poparcia dla tej inicjatywy złożyło ponad milion Polaków i... w końcu się udało.


12 dni wolnych od pracy, ale...


...nie wszystko złoto, co się świeci. Teraz oprócz Nowego Roku, poniedziałku wielkanocnego, 1 i 3 maja, pierwszego dnia Zielonych Świątek, Bożego Ciała, 15 sierpnia, 1 i 11 listopada oraz dwóch dni Bożego Narodzenia mamy wolne także w święto Trzech Króli, co daje nam 12 dni. Jednak posłowie zdecydowali również, że nie będziemy już mogli odbierać dni wolnych za święta wypadające w sobotę. Tym samym nie będziemy mogli odebrać sobie dnia wolnego za Nowy Rok, który w tym roku wypadł właśnie w sobotę. Od roku 2011 do 2020 w ten sposób przepadnie nam 8 dni wolnych za sobotnie święta. Ale 6 stycznia daje inne możliwości. W tym roku wypada w czwartek, można wziąć sobie więc wolne w piątek i przedłużyć weekend do czterech dni.


6 stycznia, a może 24 grudnia?


Nie wszyscy są zadowoleni z takiego stanu rzeczy. Posłowie SLD uważają, że lepszym pomysłem byłoby ustanowienie dniem wolnym od pracy 24 grudnia. – Boże Narodzenie to święto rodzinne, a Wigilia jest wyjątkowym dniem. Lepiej, gdyby to ona była dniem wolnym od pracy. Obecnie wielu pracodawców tego dnia pozwala swoim pracownikom wcześniej wyjść do domu, ale wynika to tylko z ich dobrej woli - mówi poseł SLD Artur Ostrowski. – Czy uda się ten pomysł przeforsować? Trudno powiedzieć... po tym, jak ustalono 6 stycznia dniem wolnym, może się uda. Aczkolwiek ze strony Platformy Obywatelskiej słyszymy, że nie jest to najlepszy pomysł. Pamiętam jednak taki moment, kiedy posłowie PO zgłaszali Wigilię jako dzień wolny od pracy, może więc nic straconego – uważa Artur Ostrowski.


Podczas gdy obradowano nad ustanowieniem święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy, SLD opowiadało się przeciw takiemu rozwiązaniu. – Głównie przez to, że wiązało się z tym odebranie dni wolnych za święta przypadające w sobotę – dodaje poseł. Mieliśmy pomysł, który jednak nie spotkał się z aprobatą, mianowicie by wprowadzić ruchomy wolny dzień od pracy. Każdy mógłby zdecydować, kiedy taki dzień miałby przypaść. Mogłyby to być nawet czyjeś urodziny – tłumaczy Artur Ostrowski. Niestety pomysł został odrzucony, a SLD skupia się teraz na przeforsowaniu zapisu, by dniem wolnym od pracy była Wigilia.


Czy dzień wolny w święto Trzech Króli to dobry pomysł?


Pewnie jak zwykle ile ludzi, tyle zdań na ten temat. Nie da się jednak ukryć, że takie rozwiązanie niesie ze sobą zarówno plusy, jak i minusy. Argumentem na „nie” może wydawać się oczywiście zabranie dni wolnych za święta wypadające w sobotę. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że w okresie od 2011 roku do 2020 tych dni jest 8, to i tak jesteśmy o jeden dzień do przodu, ponieważ święto Trzech Króli wypada w tym czasie oczywiście 9 razy. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy również wydłużyć sobie weekend, przedłużyć świąteczny urlop, być może ten wolny dzień zachęci pracowników do odbierania zaległego urlopu w okresie zimowym.


Joanna Szczepańska


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

pankracy ~pankracy (Gość)10.01.2011 18:47

osobiście uważam że święta kościelne nie powinny być dniami wolnymi od pracy. NIE ŻYJEMY W WATYKANIE !!! W konstytucji mamy zagwarantowane rozdzielność państwa i kościoła więc nie bardzo wiem o co tu chodzi ? Rozumiem 11 listopada czy 3 maja ale
# pierwszy dzień Zielonych Świątek,
# dzień Bożego Ciała,
# 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
# 1 listopada - Wszystkich Świętych,
?

00


majka ~majka (Gość)07.01.2011 19:56

"Piotr-Wlostowic" napisał(a):

Mędrcy Świata, Monarchowie,
Gdzie śpiesznie dążycie?
Powiedzcież nam, Trzej Królowie!
Mędrcy świata, złość okrutna,
Wieść okropna, wieść to smutna.
Nic monarchów nie odstrasza,
Do urzędu śpieszą,
Nadzieją się cieszą.
http://img513.imageshack.us/img513/8593/41700473.jpg


Myślałam, że skonam, jak zobaczyłam ten wierszyk i te facjatki króli!

00


zxc ~zxc (Gość)07.01.2011 14:36

obrona, Naszego państwa nie stać na kolejne dni wolne.

00


obrona 3 króli ~obrona 3 króli (Gość)07.01.2011 13:50

A co tak i komu przeszkadza Święto Trzech Króli? Może by tak zlikwidować socjalistyczne święto wszelkich odmian lewicy 1 Maja? To święto zostało wprowadzone na terenach Polski, w 1940 roku, jako wolny dzień od pracy przez wielkich działaczy ruchu robotniczego i socjalistycznego towarzyszy: Adolfa Hitlera i Józefa Dżugaszwillego ps. Stalina. I tak zostało ono po dziś, do czasów niby obalenia komunizmu w Polsce. Moim zdaniem powinny być jeszcze co najmniej cztery dni wolne od pracy, a związane z jedyną, prawdziwą, wiarą katolicką - 2.XI-Dzień Zaduszny czyli prawdziwy Dzień Zmarłych, Wielki Czwartek, Wielki Piątek i drugi dzień Zesłania Ducha Świętego czyli Zielonych Świątek.

00


Irbis ~Irbis (Gość)07.01.2011 10:08

Do Piotra i Sklave
była taka popularna anegdota:
A z czym Wam, poborowy, kojarzy się kolor biały????

00


Irbis ~Irbis (Gość)07.01.2011 10:05

"bog" napisał(a):
Mało kto wie


???????
Teraz już wie każdy.
Polecam czytanie tekstu, zanim napiszesz komentarz! Nie tylko tytuł!!

00


bog ~bog (Gość)07.01.2011 06:25

Mało kto wie, że wprowadzenie tego święta, jako wolnego od pracy jest zasługą odwołanego przed upływem kadencji prezydenta miasta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego.

00


Piotr Włostowic ~Piotr Włostowic (Gość)06.01.2011 17:35

Mędrcy Świata, Monarchowie,
Gdzie śpiesznie dążycie?
Powiedzcież nam, Trzej Królowie!
Mędrcy świata, złość okrutna,
Wieść okropna, wieść to smutna.
Nic monarchów nie odstrasza,
Do urzędu śpieszą,
Nadzieją się cieszą.
Przed urzędem stają społem,
Niosą miastu dary.
Przed wyborcą biją czołem,
Składają ofiary.
Trzykroć szczęśliwi królowie,
Któż wam nie zazdrości?
Cóż my damy, kto nam powie,
Pałając z miłości?
Tak, jak każą nam kapłani,
Damy dar troisty:
Modły, pracę niosąc w dani,
I żar serca czysty.
To kadzidło, mirrę, złoto
Niesiem, niesiem szczerze,
Co dajemy Ci z ochotą,
Od nas przyjm w ofierze.

http://img513.imageshack.us/img513/8593/41700473.jpg

00


katolik ~katolik (Gość)06.01.2011 11:03

Święto Trzech Króli jest jednym z najstarszych chrześcijańskich świąt Kościoła jest obchodzone od II wieku święto Objawienia Pańskiego, zwane na początku Epifanią. Przyniesiona po mszy św. poświęcona kredą wypisujemy na zewnętrznej stronie drzwi naszego mieszkania K + M + B oznaczające pierwsze imiona Mędrców jest to jakby błogosławieństwo udzielane na Nowy Rok, gdyż owe inicjały można tez odczytać jako: Christus Marnsionem Benedicat - Niech Chrystus błogosławi temu domowi, a przyniesioną mirrą kadzimy nasze mieszkania.

00


sklave ~sklave (Gość)06.01.2011 10:52

Przybyło trzech mędrców z darami
Donaldo,Vincento,Bolko

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat