Pamiątka po gubernialnych czasach Piotrkowa

Tydzień Trybunalski Wtorek, 01 listopada 20110
Co łączy Alicję Bachledę-Curuś z rosyjskim gubernatorem? Które z miejsc w Piotrkowie najbardziej przypomina gubernialną przeszłość miasta? Który z polskich reżyserów jako pierwszy postanowił wykorzystać ów oryginalny plener do swego filmu?
Pamiątka po gubernialnych czasach Piotrkowa

Co łączy Alicję Bachledę-Curuś, obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych poza granicami kraju polskich aktorek, z rosyjskim generałem i jego zemstą na Polakach? Odpowiedź może być nieco zaskakująca, ale jest to... piotrkowska nekropolia prawosławna - obecnie jedno z nielicznych miejsc nad Strawą przypominających o gubernialnych dziejach miasta. Co również dla wielu zaskakujące, nekropolia ta dwukrotnie zagrała przed kamerą. Jej filmowy debiut miał miejsce w połowie lat 80.

 

Pierwsza nekropolia

 

Usytuowany przy ulicy Cmentarnej, w północnej części miasta cmentarz znajduje się w kompleksie najstarszej części piotrkowskich “Powązek”. Powstał w latach 30. XIX stulecia jako miejsce pochówku dla prawosławnych mieszkańców miasta, a z czasem, z powstaniem guberni piotrkowskiej, jako miejsce ostatniego spoczynku dla carskich urzędników i ich rodzin, stacjonujących w mieście żołnierzy rosyjskiego garnizonu, kupców i pozostałych obywateli Piotrkowa rosyjskiego pochodzenia. Do dziś na piotrkowskim cmentarzu prawosławnym przetrwało zaledwie kilkanaście nagrobków z czasów gubernialnych, z oryginalnymi, pisanymi cyrylicą tablicami i charakterystycznymi krzyżami o ośmiu końcach (tzw. słowiańskich). Są to m.in. pomniki nagrobne: kapitana 27. Witebskiego Pułku Piechoty zmarłego w 1893 r., generałmajora Iwana Drozdowa zmarłego w roku 1885 r., Andrieja Triedjakowskiego zmarłego w 1888 r., Mikołaja Kołogriwowa, pułkownika w stanie spoczynku 38. Tobolskiego Pułku Piechoty zmarłego w 1898 r., kapitoliny Bukasowej, żony oficera 28. Połockiego Pułku Piechoty zmarłej w 1907 r., generałmajora Piotra Markowa zmarłego w 1857 r., Aleksandra Markowa zmarłego w 1904 r. oraz Aleksandra Kamieńskiego, kadeta VI klasy Połockiego Korpusu Kadetów zmarłego w 1901 roku.

 

Zemsta rosyjskiego gubernatora

 

Charakterystycznymi mogiłami, jakie przetrwały do czasów obecnych na prawosławnym cmentarzu, są dwa zbiorowe groby rosyjskich żołnierzy powieszonych przez powstańców za represjonowanie Polaków i powstańców zamęczonych przez władze carskie w piotrkowskim areszcie. Na jednym z nich, na głazie widnieje data 8.04.1863 roku. Pochowano tu kapitana Nikiforowa i sześciu żołnierzy armii carskiej powieszonych z wyroku sądu powstańczego w Niekłaniu. Ówczesny gubernator Piotrkowa, chcąc pomścić śmierć carskich żołnierzy, urządził im pogrzeb z uroczystym wojskowym ceremoniałem.

 

Co istotne, przez lata cmentarz prawosławny oddzielała od cmentarza katolickiego jedynie żeliwna barierka, którą ostatecznie rozebrano po 1918 roku. W ten naturalny sposób dawniej oddzielone od siebie cmentarze różnych wyznań połączyły się w jedną zwartą nekropolię. W latach 1870 - 1875 na terenie cmentarza przeprowadzono akcję porządkową, w wyniku której wyznaczono kwatery i zniwelowano jego obszar.

 

Filmowy plener

 

W połowie lat 80. uroki piotrkowskiej nekropolii prawosławnej docenili filmowcy. W 1986 roku na terenie cmentarza Julian Dziedzina nakręcił część zdjęć do serialu “Ucieczka z miejsc ukochanych”. W tej 8-odcinkowej opowieści o losach wiejskiego chłopaka Jasia Kunefała, który wbrew pochodzeniu próbuje zdobyć wykształcenie i zostać literatem, pojawia się w trzecim odcinku serii, w najważniejszej jego scenie. To tutaj, na starym piotrkowskim cmentarzu, pośród porośniętych bluszczem i zapomnianych nagrobków carskich urzędników i żołnierzy z okresu zaborów Jaś Kunefał, świeżo upieczony maturzysta, wyznaje miłość koleżance z gimnazjalnej ławki, Elżbiecie i… dostaje kosza, bowiem okazuje się, że dziewczyna ma już narzeczonego, a poza tym nie wierzy, by literat był w stanie zapewnić jej takie warunki życia, do jakich przyzwyczaił ją zamożny ojciec notariusz. Najbardziej charakterystycznym elementem prawosławnej nekropolii widocznym na ekranie jest metalowa kaplica - grób Tatiany Maksimowny Andriejewnej (1867 - 1904). To przy tym nagrobku rozgrywa się większość wspomnianej sceny. Po raz drugi i ostatni piotrkowski cmentarz prawosławny w tym odcinku i całym serialu pojawia się w kadrach z domniemanego pogrzebu Elżbiety. Jaś, źle odczytawszy klepsydrę, przybywa na cmentarz w przekonaniu, że będzie uczestniczył w pochówku swej ukochanej. Kiedy spostrzega dziewczynę całą i zdrową w żałobnym orszaku, postanawia czym prędzej opuścić nekropolię.

 

Po Julianie Dziedzinie jeszcze tylko jeden reżyser (do 2011 roku) wykorzystał piotrkowski cmentarz prawosławny jako plener filmowy. Był to Paweł Komorowski, który w 1997 roku nakręcił tu część zdjęć do serialu “Syzyfowe prace”, stanowiącego ekranizację słynnej powieści Stefana Żeromskiego. W tej pełnej uroku i niezwykłego klimatu scenerii piotrkowskiego cmentarza reżyser umieścił dwie ważne sceny serialu. Pierwszą z nich jest scena pogrzebu matki Biruty, która na ekranie pojawia się w V odcinku serialu. Drugą ze wspomnianych scen jest zaś przedostatnia sekwencja serialu - kadr ze Święta Zmarłych, gdy zupełnie niespodziewanie na cmentarzu Marcin Borowicz spotyka Birutę, którą - jak sądził - utracił kilka miesięcy wcześniej za sprawą rozkazu przeniesienia jej ojca do innego miasta. Scena ta ma miejsce w VI, ostatnim odcinku serii. Oczywiście Birutę zagrała stawiająca wówczas pierwsze kroki w zawodzie aktorskim Alicja Bachleda-Curuś, zaś w rolę Borowicza wcielił się Łukasz Garlicki, w owym czasie student warszawskiej PWST.

 

Agawa


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat