Darmowa komunikacja miejska w Piotrkowie?

Poniedziałek, 04 marca 202434
Czy darmowa komunikacja powinna być wprowadzona w Piotrkowie? - Raczej tak, pod warunkiem, że zostanie gruntownie przebudowana i dostosowana do współczesnych potrzeb mieszkańców. Czy darmowa komunikacja musi kosztować miasto więcej, niż kosztuje dzisiaj? - Okazuje się, że niekoniecznie.

 

Darmowa komunikacja w Piotrkowie postulowana jest od dawna. Jednak sama tylko likwidacja biletów, bez poważnych zmian systemowych, nie da zbyt wiele.

 

Czy brak konieczności regulowania opłaty za przejazd oznacza, że komunikacja miejska rzeczywiście będzie darmowa?  - Oczywiście, że to nieprawda. Za wszystko, co do złotówki i tak zapłacimy. Autobus zużywa paliwo (lub prąd elektryczny), trzeba zapłacić kierowcy i mechanikowi. W końcu trzeba ten autobus kiedyś kupić i mieć go gdzie trzymać.
Opłatę za przejazd, zamiast w cenie biletu, uregulujemy w formie częściowej rezygnacji z remontów dróg, oświetlenia ulicznego, zajęć pozalekcyjnych, wydarzeń kulturalnych… itd. Bo wpływy do budżetu miasta teoretycznie spadną.

 

Dlaczego więc samorządy decydują się na darmowe przejazdy komunikacją miejską? Dlaczego dochodzą do wniosku, że to się mieszkańcom opłaca?

W obliczu zachodzących przemian cywilizacyjnych i rosnącym zanieczyszczeniu środowiska oraz wobec wyczerpywania się możliwości rozbudowy lokalnych dróg i parkingów koniecznym staje się zachęcanie mieszkańców do zmiany przyzwyczajeń. Samorządy, coraz powszechniej, namawiają  do przesiadania się ze środków komunikacji indywidualnej do komunikacji zbiorowej.

 

By było to możliwe, komunikacja miejska winna kursować odpowiednio często, a czas podróży winien być choć trochę porównywalny z czasem podróży własnym samochodem.
Nie bez znaczenia dla kontekstu wprowadzanych zmian, pozostaje też skala funkcjonowania komunikacji zbiorowej. Im jest ona większa, tym w przeliczeniu na jednego pasażera komunikacja będzie tańsza.

Nie da się też ukryć, że dzisiaj komunikacja miejska w Piotrkowie nie jest żadną alternatywą dla tych, którzy chcieliby pozostawić swój samochód na parkingu lub w garażu.

 

Czy darmowa komunikacja powinna być wprowadzona w Piotrkowie? - Raczej tak, ale pod warunkiem, że zostanie gruntownie przebudowana i dostosowana do współczesnych potrzeb mieszkańców.

 

Czy darmowa komunikacja musi kosztować miasto więcej, niż kosztuje dzisiaj? - Niekoniecznie. Kwotę pozyskiwaną dzisiaj ze sprzedaży biletów w Piotrkowie szacuje się na poziomie niecałych 4 milionów złotych (rocznie). Natomiast całkowity jej koszt funkcjonowania to ponad 20 milionów. Przy usprawnieniu jej działania mogłoby się okazać, że oszczędności pokryłyby dzisiejsze wpływy z biletów.

 

Wiele polskich miast decyduje się na wprowadzenie darmowej komunikacji. Od 1 kwietnia takowa zostanie wprowadzona w Wałczu.

Takie akcje nie są podejmowane bez powodu. „Liczymy na zwiększenie liczby pasażerów komunikacji miejskiej nawet o 400 procent” – mówił Marek Wiza, prezes Zakładu Komunikacji Miejskiej Wałcza. Okazało się, że podjęcie decyzji poprzedziły odpowiednie badania. „Robiliśmy wywiad w miastach, które już wprowadziły bezpłatne przejazdy. Wszędzie liczba pasażerów kilkukrotnie wzrosła, co najmniej o 200 procent” – dodaje prezes.

 

a

POLECAMY


Zainteresował temat?

10

2


Komentarze (34)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_jan ~go?ć_jan (Gość)05.03.2024 07:54

Znając myślenie ludzi rządzących miastem to widać, że dla nich komunikacja miejska jest niepotrzebna. Przebieg tras linii autobusowych, czas odjazdów i przejazdów drogie bilety jak na tak małe miasto powoduje nie korzystanie z tej formy transportu przez mieszkańców. Jak będzie za darmo to kursować będą autobusy jeden na godzinę a może nawet rzadziej. Tak to będzie wyglądało.

10


? ~? (Gość)04.03.2024 12:13

Tomaszów Mazowiecki wprowadził to już chyba w 2017 roku więc się da. W Bełchatowie to już 10 lat funkcjonuje jak nie lepiej. Trzeba wziąść pod uwagę koszt wyrobienia Karty Mieszkańca - 30zł x 100000 osób z miasta i powiatu daje 3 mln zł. Pokryje to cześć kosztów - resztę i tak miasto dotuje. I wszyscy zadowoleni. Więc dlaczego nie?

83


Yoga ~Yoga (Gość)04.03.2024 18:03

Oby nigdy nie była darmowa. Taxi by upadło a mzk byłyby przeladowane. I dlaczego ja mam płacić za czyjeś przejazdy? Kiedy potrzebuje jechać place i jadę.

26


Bez sensu ~Bez sensu (Gość)04.03.2024 11:57

Niby dlaczego ma być darmowa??Mi ktoś daje na paliwo do osobówki?

48


go?ć_mmm ~go?ć_mmm (Gość)04.03.2024 19:28

Powinna być darmowa i kursy częstsze niż teraz - mniej aut by było na ulicach.

60


Marlenka ~Marlenka (Gość)04.03.2024 21:26

Można to było dawno zrobić w Piotrkowie Trybunalskim, ale miastem rządzi nauczyciel, który nie miał swojego biznesu,,, gdyby miastem rządził rasowy biznesmen to byłoby wiele rzeczy zrobionych kilka lat wcześniej...

41


Co za brednie ~Co za brednie (Gość)04.03.2024 20:48

Oby nigdy darmowa nie była ,bo jeździć nią będą tylko śmierdzący i zapijaczeni bezdomni,nikt normalny nie wytrzyma ze smrodu w takim autobusie, chociaż złotówkę ale niech coś kosztuje!

24


Fggggg ~Fggggg (Gość)04.03.2024 19:29

Może na ten temat niech się wypowie ktoś z Bełchatowa Tomaszowa czy są zadowoleni z takiego transportu my możemy tylko marzyć o tym aby było tak jak w tych miastach mają większe doświadczenie i wiedza jak radzić sobie płacimy podatki tak samo jak oni oni mają choć to my nie mamy nic

70


Nurek ~Nurek (Gość)04.03.2024 17:38

Mam pytanie o ten basen co prezydent obiecał czy będzie otwarcie w nadchodzącym letnim sezonie ?

71


Bolek i Lolek ~Bolek i Lolek (Gość)04.03.2024 16:42

Droga redakcjo informuję że dziś nie jest 1 kwietnia

81


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat