Artykuły do tagu: historia

Nazwę aleja 3 Maja najbardziej reprezentacyjnej ulicy w mieście przywrócili komuniści jeszcze w 1989 roku.
Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy nad Strawą
1 maja stanowił jedno z najważniejszych świąt państwowych w epoce PRL-u. Do dziś wielu wspomina z rozrzewnieniem pierwszomajowe pochody. Swego czasu w Piotrkowie Święto Pracy celebrowano przez dwa, a nie jeden dzień…
26 kwietnia 2012 r. (czwartek) o godz. 14.00 odbędzie się kolejne w kwietniu spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota.
Chorągiew Trybunalska jak Gwardia Szwajcarska
Pod względem umundurowania bez wątpienia byli jedną z najbardziej reprezentacyjnych formacji wojskowych jakie stacjonowały w Piotrkowie.
Muzeum zaprasza na
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim i Stowarzyszenie Eksploracyjno - Historyczne „Grupa Łódź” zapraszają na spotkanie pt.: „Gawędy o broni”. Spotkanie odbędzie się 22 kwietnia 2012 (niedziela) o godzinie 11.00 w salach Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim.
Piotrkowsko-łódzkie animozje
Oficjalnie nikt nie przyzna, że istnieją jakieś antypatie między mieszkańcami Łodzi i Piotrkowa. A jednak od lat mieszkańcy obu miast nie pałają do siebie specjalną sympatią.
Jan III Sobieski twórcą piotrkowskiej sceny teatralnej?
Pierwsze spektakle teatralne w Piotrkowie wystawiali zakonnicy. Mało tego. Jezuici i pijarzy tak rywalizowali o palmę pierwszeństwa na lokalnej scenie, że w końcu oficjalnie Watykan zakazał jednemu z zakonów wystawiania sztuk scenicznych.
12.03.2012 09:37
Wykopmy sobie czołg
Bagnisty plac między ogródkami działkowymi i stawem przy ulicy Spacerowej w Moszczenicy kryje swoją tajemnicę. Prawdopodobnie w tym miejscu znajduje się opancerzony transporter z czasów drugiej wojny światowej, który kilkadziesiąt lat temu ugrzązł na bagnistym terenie. I jest tam do dziś.
Instytut Pamięci Narodowej (Oddział w Łodzi), klasztor ojców Bernardynów oraz Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Piotrkowie zapraszają na otwarcie wystawy "Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego" - ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej.
Były jednymi z najbardziej znienawidzonych nazw w mieście, efektem rusyfikacyjnej polityki zaborców. Część z nich nawiązywała do imion członków carskiej rodziny, część do miana znanych miast i rzek rosyjskiego imperium.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat