Artykuły do tagu: historia

W sercu miasta. Za nieco ponad 700 rubli
Przez ponad sto lat istnienia wielokrotnie zmieniał swój wygląd. Dziś chyba nikt nie wyobraża sobie miejsca, w którym jest bez niego…
Anioł, ptaki i zegarek kieszonkowy, czyli kilka słów o pierwszych piotrkowskich logotypach
Logo i logotyp to nie wytwór współczesnego biznesu. Znaki identyfikacyjne stosowali już pierwsi kapitaliści. Także Piotrków ma swój wkład w rozwój tej sztuki graficznej.
Niedokończona dzielnica wysokościowców
W sumie miało być ich sześć, miały górować nad miastem i tworzyć „dzielnicę wysokościowców”. Dach jednego z nich planowano zaadaptować pod „ładny i bezpieczny” taras widokowy oraz kawiarenkę.
CO Z POMNIKIEM HILDEBRANDA???
W 251 rocznicę urodzin Jana Karola Samuela Hildebranda jego nagrobek niszczeje i popada w zapomnienie. Oto krótka historia tego wyjątkowego piotrkowianina z wyboru.
Jeszcze niespełna sto lat temu obowiązywał w Piotrkowie podatek rogatkowy. Ta specyficzna opłata drogowa jako tzw. podatek pośredni uderzała po kieszeniach najbiedniejszych.
Lekcje muzealno-biblioteczne w Wolborzu

Dzieci ze Szkoły Podstawowej z Proszenia oraz z Zespołu Szkół z Wiaderna odwiedziły Pożarnicze Centrum Historyczno-Edukacyjne Ziemi Łódzkiej w Wolborzu.
Licealiści z I LO wskrzeszali dawny Piotrków
Wskrzeszali dawny Piotrków – wielokulturowe miasto. Wycieczkę po żydowskim Piotrkowie zorganizowali w poniedziałkowe przedpołudnie uczniowie i nauczyciele z I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie.
W czwartek 14 czerwca o 11.30 na UJK (budynek „B”, sala 14) odbędzie się spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”. Prelekcję na temat poznańskiego Czerwca 1956 r. wygłosi Karolina Bittner, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu.
WNĘTRZE, KTÓREGO JUŻ NIE MA
W miejscu dzisiejszych białych ścian widniała urzekająca bogactwem i pięknem dekoracja malarska. Płaski sufit w stylu baroko okalało dwanaście kalendarzowych znaków na niebieskim tle. Na ścianie zachodniej zaś obrazy polichromiczne miejsc świętych w Palestynie wyobrażały „Ścianę Płaczu”. Ścianę wschodnią pokrywała natomiast pozłacana ornamentacja z drzewa gruszkowego...
BIBLIOTEKA NA CMENTARZU?!
Pomysł na rozbudowę Miejskiej Biblioteki Publicznej poprzez zagospodarowanie terenu do niej przyległego, zwłaszcza placu pomiędzy synagogą a budynkami dawnego szpitala, jest nie do przyjęcia. Powód? W miejscu tym jeszcze sto lat temu mieścił się żydowski cmentarz, a w ziemi znajdują się nie ekshumowane szczątki ludzkie...
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat