Wskrzeszali dawny Piotrków – wielokulturowe miasto. Wycieczkę po żydowskim Piotrkowie zorganizowali w poniedziałkowe przedpołudnie uczniowie i nauczyciele z I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie.
W czwartek 14 czerwca o 11.30 na UJK (budynek „B”, sala 14) odbędzie się spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”. Prelekcję na temat poznańskiego Czerwca 1956 r. wygłosi Karolina Bittner, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu.
W miejscu dzisiejszych białych ścian widniała urzekająca bogactwem i pięknem dekoracja malarska. Płaski sufit w stylu baroko okalało dwanaście kalendarzowych znaków na niebieskim tle. Na ścianie zachodniej zaś obrazy polichromiczne miejsc świętych w Palestynie wyobrażały „Ścianę Płaczu”. Ścianę wschodnią pokrywała natomiast pozłacana ornamentacja z drzewa gruszkowego...
Pomysł na rozbudowę Miejskiej Biblioteki Publicznej poprzez zagospodarowanie terenu do niej przyległego, zwłaszcza placu pomiędzy synagogą a budynkami dawnego szpitala, jest nie do przyjęcia. Powód? W miejscu tym jeszcze sto lat temu mieścił się żydowski cmentarz, a w ziemi znajdują się nie ekshumowane szczątki ludzkie...
Na początku było ich około 9 tysięcy, szybko jednak liczba ta wzrosła trzykrotnie. Ściśnięci we wschodniej dzielnicy miasta, na terenie który wcześniej zamieszkiwało 5-krotnie mniej ludności, żyli stłoczeni po kilkanaście osób na izbę w warunkach urągających wszelkiemu bytowi. Gdy padali z wycieńczenia na skutek pracy ponad siły dobijano ich bagnetami. Niemowlęta hitlerowcy palili w specjalnych miednicach ustawionych przed synagogą. Gdy nie ginęli w ulicznych egzekucjach i strzelaninach urządzanych przez gestapowców, zabijały ich epidemie i brak żywności. Dziennie z głodu umierało 30 osób…
"Piotrków na szczycie" to hasło towarzyszące 14 śmiałkom, którzy mają zamiar kajakami przepłynąć trasę z Piotrkowa do Warszawy, a drogę powrotną przebyć na rowerach. - W ten sposób chcemy uczcić 795. rocznicę pierwszej wzmianki o mieście Piotrkowie - mówi Wojciech Drząszcz, organizator wyprawy, a zarazem jeden z jej uczestników.
Radomszczańskie koło Rodziny Katyńskiej Ziemi Piotrkowskiej ma 15 lat.
Z okazji jubileuszu członkowie koła, a także przyjaciele i sympatycy stowarzyszenia spotkali
się w galerii Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku.
W dniu wczorajszym do Polski „powrócił” Kazimierz Deyna. Prochy piłkarza do kraju przywiozła jego żona, Mariola Deyna. Spoczną one w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach, pogrzeb legendarnego piłkarza polskiej reprezentacji odbędzie się 6 czerwca.
Pompy, sikawki, hełmy i inny osprzęt strażacki, który zmieniał się na przestrzeni ostatnich stu lat – dzieje pożarnictwa można oglądać w piotrkowskiej komendzie.
W niedzielę 13 maja, czyli w 111 rocznicę urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego, ulicami Piotrkowa przejdzie marsz poświęcony tej wyjątkowej postaci.