Pogorzelisk krwawego Września 1939 roku dawno już nie ma. Odchodzą świadkowie tamtych dni, czas zaciera nawet najboleśniejsze wspomnienia.
Rodzime produkcje myśli technicznej jak nysa czy fiat 125p to już zabytki, i to dosłownie, bo pojazdy takie w swoich rejestrach ma piotrkowski konserwator zabytków. Zabytkowych pojazdów w mieście mamy dokładnie 29, a ten najstarszy to hanomag z 1937 roku.
Osada należąca niegdyś do rodziców Stanisława Władysława Reymonta, która znajduje się w Prażkach w gminie Będków, niszczeje. Niszczeje dlatego, że nie ma chętnych, by zająć się historycznym miejscem. Nie jest zainteresowany powiat tomaszowski ani gmina Będków. Brak pieniędzy sprawia, że pamiątki po nobliście leżą zamknięte w kartonowych pudłach. Znaleźli się jednak tacy, którzy chcą uratować lokalny skarb.
Nietypowa lekcja historii czeka na bełchatowian już 19 sierpnia w centrum miasta. Na placu Narutowicza zostaną odtworzone wydarzenia z 5 i 6 września 1939 roku, które miały miejsce w Bełchatowie.
Ma ponad 40 lat i siedziały na nim dziesiątki tysięcy tych, co z prawem byli na bakier. Dziś służy jako eksponat, bo zostało zastąpione nowoczesnym...
Dwupłatowiec albatros B-II - w kraju było ich łącznie 116. Jeden z nich stacjonował w Piotrkowie. Był podarunkiem od samego Pawła Zołotowa. Służył głównie do tzw. lotów propagandowych.
Powoli dobiega końca remont elewacji szkoły muzycznej. Roboty pochłonęły ponad milion złotych, ale jak mówi Ewa Kamińska - dyrektor szkoły - opłacało się.
Do uczestnictwa w uroczystości złożenia kwiatów z okazji Święta Wojska Polskiego i 92. rocznicy Bitwy Warszawskiej ("Cudu nad Wisłą") zachęca piotrkowski Urząd Miasta.
Co dalej z pamiątkami po Reymoncie? Łóżko, w którym sypiał, krzesło na którym siedział, butelki, z których pijał, przyroda, którą podziwiał, i ludzie, których opisał w “Chłopach”...
600-lecie istnienia Smardzewic świętowano wczoraj (piątek) w powiecie tomaszowskim.