Nie tylko czyny, także słowa – jak nad Strawą rodziła się niepodległość

Tydzień Trybunalski Piątek, 11 listopada 20110
Niektóre z piotrkowskich tytułów prasowych i drukarni, które mocno zaangażowały się w działalność niepodległościową w czasie I wojny światowej, prężnie funkcjonowały także w okresie międzywojennym...
Nie tylko czyny, także słowa – jak nad Strawą rodziła się niepodległość

Okres I wojny światowej zapisał się w dziejach Piotrkowa w sposób szczególny z kilku powodów. To tu m.in. mieścił się Departament Wojskowy NKN, w Piotrkowie przebywał Władysław Sikorski i pisarka Maria Dąbrowska, z Piotrkowa wyruszały na front oddziały legionowe. Nad Strawą kwitł patriotyzm. Piotrkowianie zmieniali nazwy ulic, stawiali pomniki. Na fali niepodległościowego zrywu narodziło się nawet kilka lokalnych tytułów prasowych, a niektóre z piotrkowskich drukarni mocno zaangażowały się w działalność niepodległościową.

 

Dziennik Narodowy”

 

Jednym ze wspomnianych tytułów, który pojawił się na piotrkowskim rynku na patriotycznej fali, był “Dziennik Narodowy” – gazeta, która - jak się później okazało - była jednym z najdłużej ukazujących się lokalnych tytułów w dziejach miasta. “Dziennik...” narodził się w 1915 roku. Inicjatorem jego powstania było Biuro Prasowe rezydującego wówczas w Piotrkowie Departamentu Wojskowego NKN. Pierwszym redaktorem naczelnym tytułu był Tadeusz Kowalski. Obok bogatego serwisu informacyjnego z miasta i regionu “Dziennik...” zawierał także wspomnienia z życia miasta z okresu I wojny światowej. Obecnie stanowi on wspaniałe źródło wiedzy dla badaczy dziejów Piotrkowa i okolic.

 

Drukarnia Polska

 

Z kolei lokalną drukarnią, która była mocno zaangażowana w działalność niepodległościową, była Drukarnia Polska, znana również jako Drukarnia Polska J. Waleckiego. Powstała ona w lipcu 1912 roku, a jej założycielami byli: Paweł Szulc, maszynista drukarski Józef Walecki oraz zecerzy Franciszek Górecki i Antoni Wilczyński. Od roku 1915 jej jedynym właścicielem został Józef Walecki. Zakład mieścił się przy ulicy Kaliskiej (obecnie Słowackiego) pod numerem 23.

Do wybuchu I wojny światowej drukowano tu broszury, poradniki, podręczniki, kalendarze. Nakładem oficyny ukazały się m.in.: W. Koleczki “Jak szacować lasy” (1913), B. Milewskiego “Przysposobienie do spowiedzi i komunii” (1913) oraz J. Domańskiego “Informator na rok 1914”.


W pierwszym roku funkcjonowania drukarni spod jej prasy wychodził również ilustrowany tygodnik społeczny “Obserwator”. Najbardziej gorący okres w działalności drukarni to wspomniane lata I wojny światowej. Wówczas oficyna czynnie włączyła się do propagowania kwestii niepodległościowych nad Strawą. W zakładzie drukowano szereg legionowych broszur agitacyjnych, odezw, jednodniówek, rezolucji, ogłoszeń i ulotek. Spod prasy Drukarni Polskiej wychodziły takie czasopisma, jak: “Wici” (1916), tytuł wydawany przez Komisariat Polskiej Organizacji Narodowej, “Ruch” pismo głównego organu Polskiej Organizacji Narodowej, lokalny tygodnik “Odrodzenie” (przełom lat 1915 - 1916), “Głos Piotrkowski” (1916 - 1917), uczniowskie pisemko “Razem” (1916 - 1926) wydawane przez Samopomoc Szkoły Polskiej (później, od 1926 do 1932 roku znane pod tytułem “Znicz”), “Strażnica” (1914 - 1916) organ Ligi Państwowości Polskiej, “Bartosz” (1915) tytuł Narodowego Związku Chłopskiego, “Pochodnia” (1915 - 1917) wydawana przez Narodowy Związek Robotniczy oraz “Robotnik” i “Robociarz” pisma Polskiej Partii Socjalistycznej.


Pisząc o Drukarni Polskiej, warto jeszcze wspomnieć o jej działalności w okresie międzywojennym. W latach 1921 - 1925 oficyna została przeniesiona do nowej, większej siedziby, a jej właściciel nie tylko powiększył zecernię, ale również zatrudnił dodatkowych pracowników oraz kupił nowe maszyny drukarskie. Obok drukarni funkcjonowała introligatornia, skład papieru, materiałów piśmiennych i przyborów biurowych. Główną działalność zakładu stanowił jednak nadal druk czasopism, wśród których znalazły się m.in. “Młoda myśl” (1919) wydawana przez uczniów piotrkowskiego gimnazjum męskiego, “Sztubak” (1929) tytuł w satyryczny sposób odsłaniający kulisy życia szkolnego, przejęty od Aleksandra Pańskiego “Dzień Trybunalski” (1925), dziennik “Goniec Ziemi Piotrkowskiej” (1929 - 1930) wydawany pod redakcją Bronisława Kalwarego, “Świat współczesny” (1932 - 1939) ogólnopolskie pismo poświęcone wiedzy o Polsce i świecie, pod redakcją Stefana Górzyńskiego, początkowo w formie kwartalnika, a następnie jako monograficzne zeszyty, dziennik polityczno-społeczny “Poranne Echo Piotrkowskie”, zwane również “Echem Piotrkowskim” (1934 - 1935), “Dziennik Narodowy” (1936 - 1939), “Dziennik Piotrkowski” (1933 - 1939), “Nurt” (1935 - 1937) pismo piotrkowskiego oddziału Towarzystwa Literatów i Dziennikarzy Polskich, “Front” (1936 - 1937) tygodnik społeczno-polityczny redagowany przez Jana Żelewskiego, tygodnik społeczno-polityczny i gospodarczy “Trybuna Ziemi Piotrkowskiej”(1939).


Drukarnia Polska publikowała także jednodniówki - “W styczniową rocznicę” (1935) nakładem “Echa Piotrkowskiego”, “Pierwszy maj” (1935) wydawnictwo Robotniczej Organizacji Młodzieży TUR, “Jednodniówka Związku Harcerstwa Polskiego” (1937), “Pamiętnik święta morza” (1938) oraz “Śpiewnik humorystyczno-satyryczny” B. Markowskiego.


Jako jedna z nielicznych w mieście drukarnia specjalizowała się w wydawaniu prac lokalnych autorów. Spod jej prasy wyszły m.in.: W. Koleczka “Las w 1914 - 1915” oraz “Państwo i jego rządy”, M. Rawita-Witanowski “Przewodnik po Piotrkowie Trybunalskim” (1922), M. Feinkind “Dzieje Żydów w Piotrkowie i okolicy” (1930) oraz “Krótki opis historyczny Kościoła oo. Bernardynów w Piotrkowie Tr.” (1932).

W roku 1937 jej właściciel obchodził 25-lecie istnienia zakładu. Z tej też okazji drukiem ukazała się pamiątkowa praca Stefana Górzyńskiego “Drukarnia Polska Józefa Waleckiego w Piotrkowie Tryb., 1912 - 1937”. W roku 1953 oficynę upaństwowiono.

 

Agawa


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat