Na miejsce zbiórki przy Szkole Podstawowej w Klewie, przybyło ok. 200 osób reprezentujących głównie szkoły z terenu gmin Aleksandrów i Żarnów, ale również grupa dzieci z Gomulina, turyści indywidualni z województw łódzkiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego oraz turyści z Klubu Krajoznawczego „Sokoły Wędrowne”, którzy zdobywali punkty do Turystyczno –Krajoznawczej odznaki gminy Żarnów.
Po wręczeniu pamiątkowych odznak rajdowych, głos zabrali wójt gminy Aleksandrów - dr Paweł Mamrot i prezes Zarządu Oddziału PTTK Żarnów - Włodzimierz Szafiński, którzy powitali uczestników i podali niezbędne informacje związane z przebiegiem imprezy. Po uformowaniu kolumny marszowej, ok. 200 uczestników w towarzystwie przedstawicieli służb, ruszyło na trasę przejścia pieszego pod przewodnictwem uczniów niosących flagi Polski i PTTK. W Skotnikach turyści przeszli w okolice pomnikowego dębu „Mikołaj”, obok którego w 2022 r. postawiono symboliczny krzyż, aby uczcić poległych w potyczce powstańców z oddziału mjr Józefa Oxińskiego z oddziałami rosyjskimi w Skotnikach i okolicy w dniu 30 czerwca 1863 r. Tutaj w imieniu wszystkich uczestników rajdu, został złożony wieniec, a turyści minutą ciszy uczcili poległych powstańców.
Uczniowie Szkoły Podstawkowej w Skotnikach przygotowali przepiękny program słowno – muzyczny o treściach patriotycznych. Po występie była okazja do wręczenia 3 zdobytych wcześniej odznak turystyki pieszej. Otrzymały je: Malwina Szczepańczyk i Maja Karasińska ze szkolnego koła PTTK w Miedznej Drewnianej oraz Nina Szafraniec ze szkolnego koła PTTK w Aleksandrowie, natomiast siedmioro członków z Klubu Krajoznawców „Sokoły wędrowne” poprzez udział w rajdzie, ukończyło zdobywanie srebrnych Turystyczno – Krajoznawczych Odznak Gminy Żarnów. Uroczyste zakończenie XXVIII Rajdu Szlakiem Powstania Styczniowego, stało się doskonałym momentem do ich wręczenia.
Końcowym akordem było rozdanie dyplomów za udział w rajdzie przez wójta gminy Aleksandrów i prezesa O/PTTK Żarnów. Następnie uczestnicy zostali zaproszeni na okolicznościowy poczęstunek. Warto wymienić w tym miejscu wszystkie szkoły reprezentowane na tej ważnej imprezie patriotycznej. Były to: SP w Aleksandrowie, Dąbrowie nad Czarną, Skotnikach, Białaczowie, Miedznej Drewnianej, Gomulinie, Klewie i Żarnowie. Każdy z dotychczas odbytych rajdów, jest swoistą lekcją historii i przypomnieniem o tym największym w XIX wieku w Europie, zrywie patriotycznym Polaków walczących o wolność Ojczyzny.