11 listopada przypada 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji również w Sulejowie przygotowano uroczyste obchody.
Dokładnie 100 lat temu w oficjalnym dokumencie urzędowym pojawiła się nazwa województwo łódzkie. Choć przez lata zmieniały się jego granice i obszar, to niezmiennie zamieszkiwali je wspaniali ludzie. Możemy chwalić się wspaniałą przyrodą, urokliwymi krajobrazami, dziedzictwem historycznym i kulturowym. Możemy być z niego dumni, dlatego w tym roku hucznie świętujemy jubileusz.
8 października minie 80 lat od utworzenia przez hitlerowców getta żydowskiego w Piotrkowie. Pierwszego getta w okupowanej Europie. W ramach obchodów tej rocznicy Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim organizuje wydarzenie pn. „Granice pamięci”.
W środę 4 września w Sulejowie uczczono 80. rocznicę bombardowania miasta. - W wyniku bombardowania Sulejów został zniszczony w 80 - 90 procentach. Tragedia, która dotknęła mieszkańców daje nam pełne prawo do tego, by uczcić pamięć poległych. Dziś najważniejsi są nasi seniorzy, ludzie, którzy to przeżyli - mówił Wojciech Ostrowski, burmistrz Sulejowa.
Mieszkańcy gminy Rozprza i powiatu piotrkowskiego spotkali się w niedzielne południe, by uczcić 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej oraz pamięć o Bitwie o Szosę Piotrkowską we wrześniu 1939 roku.
W Borowej, na terenie gminy Wola Krzysztoporska, u stóp pomnika ku czci poległych we wrześniu 1939 roku, zorganizowane zostały uroczystości upamiętniające żołnierzy zgrupowania gen. Ludwika Czyżewskiego. W programie obchodów znalazły się m.in. okolicznościowe przemówienia, składanie pamiątkowych wieńców, a wszyscy obecni mogli usłyszeć głos samego generała Czyżewskiego, zarejestrowany podczas jednego z powojennych wywiadów.
Zbliżają się obchody 80. rocznicy bombardowania Sulejowa, które miało miejsce na samym początku wojny, 4 września 1939 roku. W związku z tym Burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Sulejowie Bartoszem Borkowskim zapraszają mieszkańców: miasta i gminy Sulejów, powiatu piotrkowskiego, woj. łódzkiego w szczególności świadków tamtych tragicznych wydarzeń do udziału w obchodach.
Jak co roku w Borowej, na terenie gminy Wola Krzysztoporska, u stóp pomnika ku czci poległych we wrześniu 1939 roku, organizowane są uroczystości upamiętniające żołnierzy zgrupowania gen. Ludwika Czyżewskiego. To z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Na uroczystości zapraszają wójt, radni Rady Gminy oraz przedstawiciele Gminnego Ośrodka Kultury w Woli Krzysztoporskiej.
Msza święta w kościele Bernardynów upamiętniająca bohaterów Bitwy Warszawskiej rozpoczęła w Piotrkowie obchody Święta Wojska Polskiego. Po jej zakończeniu oficjele złożyli kwiaty pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza i tablicą upamiętniającą gen. Stefana Grota-Roweckiego.
Już w najbliższy czwartek (15 sierpnia) w Gomulinie - w ramach obchodów 400. rocznicy budowy tamtejszego kościoła - odbędzie się turniej piłki nożnej.