Obchody 80. rocznicy bombardowania Sulejowa

Region Czwartek, 05 września 20195
W środę 4 września w Sulejowie uczczono 80. rocznicę bombardowania miasta. - W wyniku bombardowania Sulejów został zniszczony w 80 - 90 procentach. Tragedia, która dotknęła mieszkańców daje nam pełne prawo do tego, by uczcić pamięć poległych. Dziś najważniejsi są nasi seniorzy, ludzie, którzy to przeżyli - mówił Wojciech Ostrowski, burmistrz Sulejowa.

Ładuję galerię...

- To szczególna data, bo wtedy właśnie w Sulejowie zostało zniszczone około tysiąc budynków, a według różnych szacunków śmierć poniosło 700 mieszkańców. Samo bombardowanie trwało trzy dni. Biorąc pod uwagę Konwencję Haską, mowa tu nie o bombardowaniu, a o zbrodni wojennej - mówi Krzysztof Bojarczuk, historyk regionalista.


Uroczystości rozpoczęły się w środę o godz. 15.30 od złożenia kwiatów na cmentarzu parafialnym pod zbiorową mogiłą pomordowanych mieszkańców Sulejowa, później odprawiona została uroczysta msza święta w intencji ofiar w kościele św. Floriana. Następnie uroczystość została przeniesiona na plac Straży Pożarnej w Sulejowie, gdzie odbyła się część artystyczna. Na telebimie zostały  wyświetlone materiały archiwalne, zdjęcia, filmy oraz wspomnienia osób, które przeżyły te dramatyczne chwile.

 

 

(materiały: UM Sulejów)

 

Posłuchaj wspomnień pani Haliny Migały:

 




Zainteresował temat?

6

2


Zobacz również

reklama

Komentarze (5)

Chcesz dodać komentarz?Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
jacenty ~jacenty (Gość)06.09.2019 10:32

Minęło 80 lat od tamtej wielkiej tragedii. Ale jej skutki nie ograniczyły się do września 1939 roku, czy do wyzwolenia w roku 1945. Śmierć tak olbrzymiej liczby ludzi to także tragedia tych, którzy przeżyli: rannych, głodujących, pozbawionych bliskich, pozbawionych domu i jakichkolwiek perspektyw na przyszłość. Tego nie wolno zapomnieć, także dlatego, że z tej tragedii powinniśmy wyciągać wnioski.
Czy wyciągamy wnioski - oczywiście, że nie! Doskonale widać to w polityce zagranicznej i wewnętrznej naszego pastwa, w stadach niemot, którym dajemy władzę oraz zaszczyty, w niedomokratycznym systemie wyborczo-partyjnym, który tworzy doskonałe warunki do szerzenia się systemów wodzowskich. Tak, niedemokratycznych i wodzowskich i to póki co, bo do przekroczenia granicy, w której wódz staje się dyktatorem nie potrzeba, naprawdę, zbyt wiele. .
Czy pamiętamy - WĄTPIĘ.
Te rocznice w sporej części nie mają nic wspólnego z szacunkiem dla bohaterów i ofiar. To tylko doskonała okazja, żeby robić sobie nieustającą KAMPANIĘ WYBORCZĄ, żeby przypodobać się gawiedzi, a nawet dać jej trochę rozrywki.
Pamięć i szacunek ofiarom oraz bohaterom powinniśmy okazywać w ciszy i spokoju, głównie poprzez systematyczną i dobrą pracę na rzecz społeczeństwa. To byłby prawdziwy patriotyzm!
A jakie kwalifikacje do bycia patriotą mają ludzie pełni nienawiści, zatrudniający miernoty (byle tylko ze swojego kręgu towarzysko- politycznego lub nawet rodzinnego), marnotrawiące olbrzymie środki publiczne lub kradnące je poprzez lipne przetargi, dziwne "zlecenia" oraz bezsensowne inwestycje?
Pamiętać z pokorą - tak, oczywiście jeszcze przez lata. Może nawet do okrągłej, setnej rocznicy. Człowiek wrażliwy i naprawdę miłujący Polskę będzie miał tą rocznicę w sercu jeszcze długie lata.
Robić cyrki, wycierać sobie gęby ofiarami - PRZENIGDY!
W tym wszystkim należy też pamiętać o jednym: to nie patriotyczne niby capstrzyki, to nie przemówienia i bzdurne rekonstrukcje dają współczesnemu narodowi siłę! To nie jest "zabawa" albo-albo.

72


gość ~gość (Gość)06.09.2019 08:42

Dobry komentarz poniżej ,minęło już kilka dziesięcioleci, ludzie powinni żyć przyszłością a żyją pisowskimi bzdetami, komu te liczne obchody są potrzebne i czemu służą, jak widzimy politykom i chucpie dla ciemnego ludu, bo kto dzisiaj pamięta tamte czasy, kolejne pokolenia karmione propagandą , teraz pisowską ( TVP PASKI GROZY) . Co władza to nowa propaganda i historia pisana na nowo, szczególnie ta pisowska , która trafia do m innymi Piotrkowskiej wsi wybierającej Macierewicza, co to za przypadek i czy to jest przypadkowe. Łby tak wyprane ,że nie można wspólnie przy stole usiąść żeby nie usłyszeć" bezmózgiego w telewizji mówili", Kiedyś było jakoś normalniej teraz ta pisowska propaganda wypaliła niektórym pomrocznopść jasną, ludzie się unikają i jak za komuny nabierają wody w usta ze staruchu przed awanturą lub kłopotami?

76


Historia ~Historia (Gość)05.09.2019 14:29

Daje nam prawo?, to nasz wielki obowiązek- żyjących, mamy uczcić pamięć tych co zgineli i to co zrobiono tym co przeżyli.Mamy czcić i szanować pamięć Holokaustu polskich miasteczek, wsi i miast, Holokaustu Polskiego Narodu, kto to nam zrobił i nigdy o tym nie zapomnieć- przekazywać następnym pokoleniom.

163


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat