Przedstawiciele Polonii Piotrków rozdawali w wigilię kalendarze na 2021 rok, w którym będą świętować 70 rocznicę powstania klubu. Otrzymali je m.in. kibice, którzy odwiedzili dziś galerię Focus Mall.
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zapoznania się z najnowszą wystawą, stworzoną z okazji 111 rocznicy powstania tej instytucji. W związku z decyzją Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego o czasowym zamknięciu instytucji kultury dla zwiedzających wystawa dostępna jest na parkanie Muzeum.
Jak wspólnie świętować tegoroczną 102. rocznicę odzyskania niepodległości? Co zrobić 11 listopada, gdy musisz zostać w domu? Wystarczy w samo południe włączyć radio Strefa FM (98,2) i dołączyć do narodowego słuchania Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji "Niepodległa do Hymnu". Można wysłuchać go w milczeniu, zaśpiewać lub zagrać na instrumencie - najważniejsze to być razem w tej wyjątkowej chwili.
Muzeum w Piotrkowie zaprasza na widowisko historyczne "Raut u Piłsudskiego", podczas którego będzie można się przenieść w czasy międzywojenne. Wydarzenie zaplanowano na sobotę (26.09) i wpisuje się ono w obchody 100. rocznicy "Cudu nad Wisłą". Początek widowiska o godzinie 18:00 przy pl. Zamkowym 4. Bezpłatne wejściówki można odebrać w kasie piotrkowskiego Muzeum.
Pamięci żołnierzy poległych pod Wolborzem we wrześniu 1939 roku poświęcona była msza święta na wolborskim cmentarzu. Licznie zebrani mieszkańcy oddali hołd przy odnowionej mogile.
W rocznicę bitwy obronnej o Borowską Górę, hołd poległym tutaj w 1939 roku żołnierzom oddali okoliczni mieszkańcy, żołnierze dziś służący w Wojsku Polskim, politycy, samorządowcy.
4 września to dla mieszkańców Sulejowa data szczególna. Tego dnia w 1939 roku wojska hitlerowskie podczas nalotu zniszczyły 80 procent miasta. Wielu mieszkańców zginęło na miejscu. W 81. rocznicę tych wydarzeń oddano hołd poległym, po czym wmurowano kamień węgielny i kapsułę czasu pod budowę nowego mostu łączącego dwa brzegi Pilicy.
Co roku w Borowej na terenie gminy Wola Krzysztoporska, u stóp pomnika ku czci poległych we wrześniu 1939 r. organizowane są uroczystości upamiętniające żołnierzy zgrupowania gen. Ludwika Czyżewskiego. Tym razem odbędą się one 6 września (niedziela). Dzień wcześniej bohaterów Września’39 wspominać będą mieszkańcy Grocholic.
Z okazji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej członkowie środowisk lewicowych złożyli kwiaty przed pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza oraz w miejscach upamiętniających ofiary działań wojennych.
4 września w Sulejowie tradycyjnie już upamiętnione zostaną ofiary bombardowania, do którego doszło w 1939 roku. W programie tegorocznej uroczystości znajduje się jeszcze jeden ważny punkt.