W związku z nadchodzącymi podwyżkami rachunków za ogrzewanie, prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak wystosował pismo do premiera Mateusza Morawieckiego. W korespondencji wysłanej do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zaapelował o to, by rząd skutecznie wprowadził rozwiązania, które będą wsparciem dla przedsiębiorców oraz indywidualnych odbiorców ciepła systemowego. Miałoby to ochronić Polaków przed drastycznymi podwyżkami cen ciepła. Sugeruje też ponowne obniżenie podatku VAT na ciepło do poziomu 5%.
W najbliższy wtorek w Urzędzie Miasta odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta poświęcona podwyżkom za ciepło w Piotrkowie. Zgodnie z programem, głos podczas obrad będą mogli zabrać także mieszkańcy.
W Piotrkowie lawinowo kurczą się zapasy węgla po preferencyjnej cenie. Urzędnicy apelują do mieszkańców, którzy złożyli już wniosek o nabycie surowca, a nie dokonali jeszcze wpłat, aby zrobili to niezwłocznie.
Około dwóch godzin trwała manifestacja mieszkańców Piotrkowa, którzy w czwartkowe popołudnie wyszli, aby wyrazić swój sprzeciw wobec podwyżek cen ciepła w Piotrkowie.
Rząd zmienia prawo. Nowa cena za ciepło nie może przekroczyć 40% stawki obowiązującej we wrześniu 2022r. Jak podaje portal money.pl prawo ma działać wstecz i będzie dotyczyć takich miast jak Piotrków. URE wzywa też przedsiębiorstwa sprzedające gaz do obniżki ceny, co daje nadzieję także dla firm, które nie należą do podmiotów wrażliwych.
Prezydent Krzysztof Chojniak był we wtorek gościem programu "O tym się mówi" w radiu Strefa FM. Głównym tematem wywiadu był wzrostu cen ciepła w Piotrkowie. Zdradził także, czy pojawi się na proteście mieszkańców, który ma się odbyć w czwartek.
Te słowa do prezydenta Piotrkowa Krzysztofa Chojniaka skierowała Marlena Wężyk-Głowacka. Radna wspólnie z Konradem Czyżyńskim zorganizowała we wtorkowe popołudnie konferencję prasową na temat drastycznych podwyżek cen ciepła w Piotrkowie.
Grupa inicjatywna, która powstała na Facebooku pod nazwą "Mieszkańcy Piotrkowa przeciwko podwyżkom cen ogrzewania" organizuje w czwartek, 19 stycznia protest przed Urzędem Miasta. Organizatorzy zapraszają mieszkańców w godzinach 15.00 - 17.00 na "zgromadzenie w sprawie podwyżek za ogrzewanie". Zapewniają, że są apolityczni i nie chcą pomocy polityków.
- Wkrótce przedstawimy dodatkowe przepisy mające jeszcze mocniej chronić odbiorców ciepła; zapewnimy rekompensaty i ograniczymy podwyżki dla obywateli - przekazała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Pomoc ma trafić też do tzw. odbiorców wrażliwych, czyli do szkół, szpitali czy żłobków.
Mieszkańcom naszego miasta trudno pogodzić się z cenami ogrzewania wymuszonymi podwyżką cen ciepła systemowego, jaką wprowadziła od 1 stycznia Elektrociepłownia Piotrków. Aby zorientować się, jak kształtują się ceny ciepła w innych polskich miastach, przygotowaliśmy zestawienie cen produkcji jednego GJ energii cieplnej (bez kosztów przesyłu).