Advertisement

Sejm uchwalił nowelizację ustawy ograniczającą podwyżki cen ciepła

PAPKraj Piątek, 27 stycznia 202364
Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy wprowadzającą mechanizm ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła do 40 proc. Teraz ustawa trafi do dalszych prac w Senacie.
Fot. PAP/Darek Delmanowicz Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Za uchwaleniem noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw głosowało 441 posłów, nikt nie był przeciw, a ośmiu wstrzymało się od głosu.

 

Nowe przepisy wprowadzają mechanizm, który ma ograniczyć wzrost cen ciepła dla odbiorców. Przewiduje on, że wzrost cen dostawy ciepła systemowego, obejmujący wszystkie opłaty i stawki nałożone na odbiorcę, nie może być większy niż 40 proc. w stosunku do cen obowiązujących 30 września 2022 r. Przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają wyrównanie, tak by odbiorca - będący podmiotem uprawnionym - nie został obciążony nadmiernym wzrostem kosztów ogrzewania.

 

Ustawa wprowadza maksymalne ceny dostawy ciepła przez przedsiębiorstwa energetyczne w odniesieniu do części odbiorców z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe i użyteczności publicznej. Mechanizm maksymalnej ceny dostawy ciepła ma być stosowany od 1 lutego do 31 grudnia 2023 r.

 

Zgodnie z ustawą z września 2022 r. na rekompensaty dla wytwórców ciepła, dodatki dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych przeznaczono 10 mld zł. Uchwalona nowela podnosi tę kwotę do 14,5 mld zł. W Ocenie Skutków Regulacji wskazano, że na 2023 rok. dodatkowe wydatki zaplanowano w wysokości 4,5 mld zł.

 

Zakładany w nowelizacji mechanizm przewiduje, że wzrost cen dostawy ciepła systemowego, obejmujący wszystkie opłaty i stawki nałożone na odbiorcę, nie może być większy niż 40 proc. w stosunku do cen obowiązujących 30 września 2022 r. Przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają wyrównanie, tak aby odbiorca - będący podmiotem uprawnionym - nie został obciążony nadmiernym wzrostem kosztów ogrzewania. W ten sposób wzrost cen ciepła dla odbiorców na cele mieszkaniowe i użyteczności publicznej ulegnie ograniczeniu do ustalonego poziomu, który będzie zależny od historycznych cen dostawy ciepła.

 

Uchwalone przepisy mają od 1 marca 2023 r. zastąpić aktualny mechanizm średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą i mają działać do 31 grudnia 2023 r.

 

Maksymalna cena dostawy ciepła ma obejmować wszystkie składniki kosztowe dostawy ciepła występujące w danym systemie ciepłowniczym: cenę za zamówioną moc cieplną, cenę ciepła, cenę nośnika ciepła, stawki opłat stałych i zmiennych za usługi przesyłowe. Zgodnie z ustawą maksymalna cena dostawy ciepła nie może być wyższa niż 140 proc. ceny dostawy ciepła stosowanej w danym systemie ciepłowniczym 30 września 2022 r.

 

Zgodnie z nowelizacją w terminie 10 dni od wejścia w życie ustawy Prezes Urzędu Regulacji Energetyki obliczy i opublikuje informację o maksymalnej cenie dostawy ciepła przez przedsiębiorstwa energetyczne posiadające koncesję i wykonujące działalność w zakresie sprzedaży ciepła. Rekompensatę za sprzedaż ciepła po ograniczonej ustawowo cenie będzie wypłacał tym przedsiębiorstwom Zarządca Rozliczeń. Przedsiębiorstwa nieposiadające koncesji samodzielnie dokonają ustalenia maksymalnej ceny dostawy ciepła. Wyrównania wypłaci im właściwy wójt, burmistrz albo prezydent po weryfikacji maksymalnej skalkulowanej ceny dostawy ciepła. (PAP)

 

autor: Aneta Oksiuta


Zainteresował temat?

4

2


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (64)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

suweren ~suweren (Gość)29.01.2023 13:20

Ta ustawa ma obowiązywać tylko do końca 2023 roku, a potem problem wraca. Tak czy inaczej to kontrola KOLOSALNYCH PODWYŻEK opłat za ciepło oraz za podgrzanie wody wprowadzona przez ciepłownie musi się odbyć jak najszybciej.

30


goœć_ppp ~goœć_ppp (Gość)29.01.2023 18:47

dotacje będą wpływać na konto spółdzielni, a skąd pewność czy opłaty za energię cieplną dla mieszkańców nie będą przez spółdzielnie i ciepłownie zawyżane skoro i tak otrzymają zwrot. Skoro w Piotrkowie ceny za energię cieplną są najwyższe w Polsce to czy to wina cen gazu na rynku czy jakaś inna przyczyna.

30


Rambo ~Rambo (Gość)27.01.2023 09:01

Tusk: Gdyby rząd miał guziki: na jednym byłoby napisane „niskie ceny żywności”, a na drugim – „wysokie”, to ja bym nic innego nie robił tylko naciskałbym ten guzik „niskie ceny”. Tylko takich guzików nie ma.

125


Zossi ~Zossi (Gość)27.01.2023 15:01

Kiedy na ropę ustalą cenę państwową? PISkomuna

65


fajne ~fajne (Gość)27.01.2023 10:31

rząd robi co może ,tylko co może rząd jak władze PT nie myślą ? nie chodzi o cenę ciepła ,chodzi o kasę na obsługę kredytów pobranych przez władze i to one dadzą kolejne podwyżki ,chyba żę władze w swojej mądrości oszukają i podzielą RÓWNO WSZYSTKICH podatkami na spłatę kredytów ,innej drogi nie ma

111


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)27.01.2023 11:01

I Znowu PiS uratował wam tyłki a już naszemu prezydentowi szczególnie chyba że on celowo tak wygórował ceny

126


go?ć_obserwator ~go?ć_obserwator (Gość)27.01.2023 12:53

I pyk nowa ustawa do ręcznego sterowania gospodarką. Co będzie następne do ustawowych cen? Chleb, mięso czy masło? A później co? Kartki na zywność jak za PRLu? Szykuje nam sie komuna 2.0

117


Gordon ~Gordon (Gość)27.01.2023 08:48

"Walczymy z problemami, które sami stworzyliśmy" - hasło przewodnie PIS.

3310


goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)27.01.2023 08:56

Kolejne dopłaty, wyrównania. Kto za to zapłaci ? No bo przecież nie ustawodawca. Socjalizm. Mozolne rozwiazywanie (ale nie rozwiązanie) stworzonych przez siebie problemów.

228


Eduardo ~Eduardo (Gość)27.01.2023 16:29

Czyli drukarka do drukowania pustego pieniądza rozpędza się na całego. Ale najważniejsze że na bombelki dali.

44


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat