Jaka pogoda czeka nas w Wielką Środę i Wielki Czwartek? Czy nadal możemy spodziewać się temperatur powyżej 20 stopni? Zapytaliśmy o to obserwatora przyrody, Zdzisława Cyganiaka.
Co do tego, że sytuacja nie sprzyja organizacji wyborów, zgodzą się wszyscy. Tyle, że jedni chcieliby zmiany sposobu ich przeprowadzenia, a inni przesunięcia terminu.
Trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono u mieszkańców powiatu piotrkowskiego (w gm. Gorzkowice). Starosta piotrkowski Piotr Wojtysiak wystosował apel do mieszkańców regionu, w którym prosi o ostrożność i rozwagę w trudnym czasie epidemii.
Tegoroczna Niedziela Palmowa zdecydowanie różni się od wszystkich, w których uczestniczyliśmy dotychczas. Msze święte odprawiane są bez udziału wiernych, którzy transmisje z nich śledzą w telewizji lub internecie. Słowo do mieszkańców województwa łódzkiego skierował m.in. arcybiskup Grzegorz Ryś.
Pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali będą mieli zagwarantowany dostęp do testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Koszty testów pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 124 nowych przypadkach zakażeniach koronawirusem. Badania potwierdziły COVID-19 u 11 mieszkańców województwa łódzkiego. Pozytywne wyniki badań nie dotyczą mieszkańców Piotrkowa i powiatu. Resort zdrowia poinformował też o 6 kolejnych ofiarach śmiertelnych w kraju.
Policja uspokaja, w Piotrkowie można odwiedzać cmentarze. Ważne jest jednak byśmy podczas wizyt na nekropoliach zachowywali niezbędne środki ostrożności. Jeśli nie musimy, odłóżmy odwiedziny naszych bliskich zmarłych do czasu, kiedy będzie to bezpieczne.
W odpowiedzi na zalecenia Kurii Łódzkiej, księża z parafii św. Mikołaja Biskupa w Wolborzu odwołali „samochodowe” święcenie pokarmów.
Ze względu na epidemię koronawirusa polskie szkoły zostały zamknięte. Nie oznacza to jednak, że nauka przestała się odbywać. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej od 24 marca, po dwutygodniowym zawieszeniu zajęć, został wprowadzony obowiązek prowadzenia nauczania w trybie zdalnym we wszystkich placówkach edukacyjnych. Zmusiło to dyrektorów i nauczycieli do wdrożenia w ciągu kilku dni rozwiązań planowanych wcześniej na lata. Również uczniowie i ich rodzice muszą zmierzyć się z zupełnie nową dla nich sytuacją. Sprawdziliśmy, jak w nowej rzeczywistości radzą sobie piotrkowskie szkoły.
W połowie lat 20. miejskie władze postanowiły przenieść handlujących z śródmieścia do nowo tworzonej na terenie Tomiczczyzny dzielnicy handlowej (obecnie obszar osiedla Piastowskie). W tym celu postanowiono wznieść nawet nowoczesny jak na owe czasy obiekt handlowy, który miał pomieścić pod dachem wszystkich kupców.