Jaka jest jakość powietrza w Piotrkowie?

Poniedziałek, 03 lutego 202520
Na czołowych pozycjach listy smogowych rekordzistów znalazły się: Nowa Ruda, Sucha Beskidzka i Nowy Targ. Jednakże najwięcej przekroczeń normy rakotwórczego benzo(a)pirenu (BAP) odnotowano w województwach: łódzkim, śląskim i małopolskim. Najniższe stężenia BAP odnotowano w lubuskiem, lubelskiem, mazowieckiem, zachodniopomorskiem i podlaskiem , a jak jest w Piotrkowie ?
archiwum epiotrkow archiwum epiotrkow

Ocenia się, że w Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza przedwcześnie umiera od 40 do 50 tysięcy osób rocznie. Wyniki licznych badań naukowych wskazują jednoznacznie, że spalanie paliw niskiej jakości w nieefektywnych energetycznie i wysokoemisyjnych urządzeniach grzewczych małej mocy jest główną przyczyną obserwowanych przekroczeń stężenia pyłów zawieszonych PM10, PM2.5, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, w tym benzo(a)pirenu i szeregu innych związków zagrażających zdrowiu i życiu człowieka.

 

Narażenie na obecny w powietrzu pył zawieszony wiąże się m.in. z wyższym ryzykiem występowania nadciśnienia, niewydolności serca, miażdżycy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, udaru mózgu, ze zwiększonym ryzykiem obumarcia płodu, zmianami anatomicznymi w mózgu, a także mniejszym ilorazem inteligencji u dzieci. Związek między nawet krótkotrwałą ekspozycją na zanieczyszczenia powietrza nasila objawy alergii i astmy.- podkreśla Ewa Cłapa z Piotrkowskiego Alarmu smogowego 

 

 

Przeprowadzona analiza pomiaru zanieczyszczeń pyłami PM 10 i PM 2,5 w Piotrkowie Trybunalskim wskazuje na wzrost zanieczyszczenia powietrza w okresie 2024r. do 2023roku. Takie wnioski wyciągnięto porównując wyniki pomiarowe z dwóch stacji pomiarowych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi, a zlokalizowanych w dwóch punktach miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Pomiarowa stacja automatyczna zlokalizowana przy Krakowskim Przedmieściu wskazuje na to iż w 2023r było 24 dni w których miało miejsce średniodobowe przekroczenie normy zanieczyszczeń pyłem PM 10 (tj 50 mikrogram na metr sześcienny powietrza), a w 2024 roku wzrosło o 2 dni i odnotowano już 26 dni z przekroczeniem normy PM10. Pomiary tzw manualne dokonywane są w stacji pomiarowej przy ul Sienkiewicza w Piotrkowie Trybunalskim. Wskazania urządzeń pomiarowych określiły przekroczenie norm dl PM 10 przez 27 dni w 2023roku, a 28 dni w 2024roku (wzrost o 1 dzień). Ta ostatnia stacja pomiarowa określa także poziom zanieczyszczeń pyłem PM 2,5 (im drobniejsze pyły, tym głębiej wnikają do układu oddechowego i krwionośnego).

 

W 2023 roku W Piotrkowie przekroczenie średniodobowych norm (25 mikrogramów na metr sześcienny) wystąpiło przez 70 dni w roku, natomiast już w 2024 roku wzrosło do 90 dni!


Zainteresował temat?

5

1


Zobacz również

reklama

Komentarze (20)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gośść ~gośść (Gość)5 godzin temu, 10:44

Truje nasz żywność nafaszerowana chemią. Umieramy często z powodu złego leczenia, z powodu braku dostępu do lekarzy specjalistów publicznej służby zdrowia.

90


oFca ~oFca (Gość)2 godziny temu, 14:26

Jakość i czystość powietrza w Naszym kochanym mieście jest wprost proporcjonalna, np.do jakości i czystości piotrkowskich chodników, ulic i przystanków autobusowych..

30


Antyplatformiak ~Antyplatformiak (Gość)6 godzin temu, 10:22

Natomiast pan prezydent Wiernicki ma gdzieś zdrowie mieszkańców, czego dobitnym doświadczeniem było zignorowanie listu intencyjnego ws. OZE. Wdychajcie sobie zatrute powietrze, a ja się będę bawił z moją mentorką Małgorzatą Pingot na eventach z udziałem Adriana Witczaka. Nie ma na co czekać, gdy tylko zrobi się cieplej, trzeba ruszać w teren i zbierać podpisy pod referendum, bo jeżeli pozwolimy na kolejne cztery lata w tym marazmie, to już wszyscy uciekną z tego miasta, a Ci, którzy zostaną, będą dożywać maksymalnie do 50 r.ż. albo walczyć z astmą oskrzelową.

74


Zdrvko ~Zdrvko (Gość)5 godzin temu, 11:30

Pasy przewietrzania miasta zabudowane. Ludzie palą byle czym w piecach. Czuć to zwłaszcza w chłodniejsze dni, powietrze śmierdzi plastikiem. Auto po jednym dniu stania pod blokiem całe szare od pyłu.

43


normy ~normy (Gość)2 godziny temu, 13:37

Normami rządzi biznes, do tego odpowiednie, szerokie akcje "informacyjne" i myślenie u ludzi się zmienia. Gotowi ukamienować kogoś kto ma inne zdanie.

10


normy ~normy (Gość)2 godziny temu, 13:31

1 stycznia 2020 roku w życie weszło rozporządzenie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, podnoszące normy dopuszczalnego promieniowania pól elektromagnetycznych (PEM). Zmiana została wprowadzona m.in. ze względu na potrzeby rozwoju infrastruktury sieci bezprzewodowych, w tym 5G.

20


dzikun ~dzikun (Gość)5 godzin temu, 10:37

Co to za osoba podpisana pod artykułem Smog Zdrowie Piotrków, pytam bo nie znam człowieka.

51


Anestezjolog ~Anestezjolog (Gość)3 godziny temu, 12:51

Elektryczne autobusy robią robotę,teraz oddycha się bez płuc

20


Miramuru ~Miramuru (Gość)3 godziny temu, 12:48

Zapraszam na osiedle Sadowa. Po godzinie 16 kiedy niska emisja daje czadu nie wychodzimy z domu nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności fizycznej.

11


DonaldZbawiciel ~DonaldZbawiciel (Gość)5 godzin temu, 10:58

Fotowoltaika,pompy ciepła,gaz w cieplłowni,MZ-tki elektryczne a Piotrków nadal w czołówce czy ktoś nadal wierzy że problemem zanieczyszczeń w Polsce jest spalany węgiel

72


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat