W czasie kiedy temperatura powietrza waha się w okolicach 0 stopni Celsjusza, wielu morsów gromadzi się nad Zalewem Cieszanowickim. Kolejna okazja już wkrótce. Tym razem będzie można przy okazji wziąć udział w akcji charytatywnej dla Paulinki Adamus, mieszkanki Bujen, która w wieku 12 lat doznała niedokrwiennego udaru mózgu, skutkiem którego jest prawostronny niedowład ciała i całkowita afazja.
Korytarz życia jest drogą dojazdu dla służb ratunkowych podczas wypadku na trasach szybkiego ruchu. W poniedziałek w naszym regionie przekonaliśmy się, jak bardzo taki korytarz jest potrzebny.
Nastrojowo, przy świetle świec i z aromatem kawy – tak niedzielne popołudnie upłynęło w Ośrodku Edukacji Artystycznej. Przybyli wysłuchali koncertu DJ SENIOR & DAWNYCH WSPOMNIEŃ CZAR.
Ponad 80 młodych piotrkowian wzięło udział w 10. edycji programu „Koduj z Gigantami – Szyfry i Zagadki”. To ogólnopolskie warsztaty organizowane przez szkołę Giganci Programowania.
14 lutego 1942 r. funkcjonujący od później jesieni 1939 r. Związek Walki Zbrojnej przeformowany został w Armię Krajową. Wszyscy miłośnicy historii, a zwłaszcza pasjonaci dziejów II wojny światowej wiedzą, że skala działalności polskiego ruchu oporu z lat 1939-1945 osiągnęła rozmiary rzadko spotykane w okupowanej przez Niemców Europie. Z okazji kolejnej rocznicy powstania AK przypominamy artykuł dr Macieja Hubki z Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim
Zwana trzecim progiem podatkowym, podatkiem od bogactwa czy podatkiem klas wyższych – wszystkie te określenia potoczne odnoszą się do tak zwanej daniny solidarnościowej. Czym jest tak naprawdę wprowadzona od stycznia 2019 nowość? Czym charakteryzuje się danina solidarnościowa? Jakiej wysokości i kto powinien się spodziewać obowiązku jej zapłaty?
Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim od ponad 4 lat jest gospodarzem obiektów przy ul. Batorego 10. To właśnie tam swoją stałą siedzibę mają mieć jego przedstawiciele. Wszystko wskazuje na to, że prace nad adaptacją miejsca na potrzeby archiwistów niebawem ruszą. Wystartowało już natomiast postępowanie, które ma wyłonić wykonawców projektu, budowy czy utrzymania opisywanego terenu.
14 lutego 1942 roku powołano do życia Armię Krajową. Dla Piotrkowa to szczególnie ważne wydarzenie, ponieważ pierwszym komendantem AK został urodzony i wychowany w tym mieście - Stefan Rowecki-Grot.
Klub Honorowych Dawców Krwi z Moszczenicy zaprasza na pierwszą w tym roku akcję krwiodawstwa, która zostanie zorganizowana w sali tamtejszej OSP 20 lutego w godzinach 10.00-15.00.
Choć niemal każdy mieszkaniec Piotrkowa wie, gdzie jest „Krzywda” i znajdujący się tam park, to próżno szukać tej nazwy na oficjalnych mapach i planach miasta. Bo i nie zawierają one zwyczajowych nazw, a „Krzywda” to właśnie potoczne określenie parku noszącego imię Jana Pawła II, który znajduje się w śródmiejskiej części trybunalskiego grodu.