To, że piotrkowskie archiwum w najbliższych latach opuści byłą synagogę przy ul. Jerozolimskiej i przeniesie się do swojej docelowej siedziby, jest zasługą projektu „Budowa i utrzymanie Archiwów Państwowych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego”. Jego realizacja ma pozwolić na poprawienie możliwości gromadzenia, zabezpieczania i udostępniania materiałów archiwalnych oraz optymalizacji warunków przechowywania w 5 obiektach. Oprócz Piotrkowa Trybunalskiego, skorzystają też Koszalin, Łódź, Poznań oraz Szczecin.
Już teraz trwają intensywne prace nad tym, żeby ruszyć z inwestycją. Kilka lat temu, kiedy weszliśmy w posiadanie opisywanych obiektów, planowaliśmy je wyremontować z środków budżetowych archiwów państwowych, ale tych było zbyt mało. Później był jeszcze pomysł związany z finansowaniem z wieloletniego programu rządowego. Ostatecznie będzie to formuła partnerstwa publiczno-prywatnego - wyjaśnia dr Tomasz Matuszak, dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. - Nie możemy narzekać na naszą obecną siedzibę, w synagodze jest nam bardzo dobrze, ale brakuje tu powierzchni magazynowej. Z naszego sprawozdania rocznego wynika, że znajduje się u nas ponad 6 km akt. Tymczasem na przyjęcie czeka jeszcze 10 kolejnych kilometrów akt. Nasze plany zakładają, że na Batorego zbudujemy całkowicie nowy magazyn z możliwością jego rozbudowy. Obecna hala sportowa będzie wyburzona. Z kolei niedoszła część hotelowa zostanie zmodernizowana i zaadaptowana zgodnie z naszymi potrzebami - dodaje dr Matuszak.
Zadaniem partnera prywatnego będzie kompleksowa usługa polegająca na:
- zaprojektowaniu lub wykorzystaniu, zweryfikowaniu i optymalizacji już wykonanych projektów budynków, koncepcji i Programu Funkcjonalno-Użytkowego,
- budowie, przebudowie lub rozbudowie istniejących budynków Archiwów Państwowych wraz z infrastrukturą i zagospodarowaniem terenu,
- sfinansowaniu inwestycji,
- utrzymaniu powstałej w ramach przedsięwzięcia infrastruktury w okresie 25 lat.
Po zakończeniu formalnego etapu inwestycji, przyjdzie czas na przystąpienie do budowy i modernizacji. Pierwsze koparki mają pojawić się na placu budowy w przyszłym roku.
Projekt realizowany jest wspólnie z partnerami Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, Polskim Funduszem Rozwoju przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest elementem realizacji Strategii Rozwoju Archiwów Państwowych na lata 2021 -2030.