Zimą zwierzęta mają mniej możliwości zdobywania pokarmu. Wielu z nas decyduje się im pomóc i na przykład dokarmia ptactwo. Okazuje się, że można to robić w taki sposób, by zwierzęta wracały do nas również wtedy, gdy mroźne miesiące miną. Wtedy pomogą nam w walce z insektami.
Noc sylwestrowa to czas niezwykle stresujący dla zwierząt, zarówno towarzyszących, jak i dzikich czy gospodarskich. Skupmy się jednak na tych zwierzakach, którym przy okazji szału sylwestrowej nocy pomóc najłatwiej. Kilkoma poradami, podzieliła się z nami Natalia Zając, prezes Fundacji Masz Nosa – Pomagamy Zwierzętom.
Azyl dla zwierząt działa w naszym regionie już od 4 lat, a sama Fundacja Masz Nosa – Pomagamy Zwierzętom od przeszło roku. Ich działalność cały czas nie jest powszechnie znana w Piotrkowie i okolicach. Po raz pierwszy zetknąłem się z członkami organizacji przy okazji interwencji w Sulejowie, gdzie uratowali szczeniaki porzucone w koszu na śmieci i przyjęli je pod swój dach. Będąc pod wrażeniem oddania i profesjonalizmu tych ludzi, postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej ich działalności i przybliżyć ją szerszemu gronu ludzi.
4 lata działalności, ponad 700 uratowanych zwierząt i 400 takich, którym udało się znaleźć nowy dom. Tyle mówią liczby o dotychczasowej działalności Fundacji Masz Nosa, która pod Sulejowem prowadzi azyl dla zwierząt. Jednak azyl to przede wszystkim ludzie z wielkim sercem dla naszych „braci mniejszych” i niosący im wsparcie w trudnych chwilach. Teraz oni potrzebują wsparcia w postaci głosów, żeby wygrać ZWIERZAKOBUSA, czyli specjalistyczne auto do przewozu podopiecznych Fundacji Masz Nosa.
W centrum kilkunastu miast aktywiści przeprowadzili akcje przypominające politykom, że miliony zwierząt czekają na wprowadzenie zakazu ich hodowli na futra. Odbyły się one z okazji Ogólnopolskiego Dnia bez Futra. W Piotrkowie aktywiści przypominali o tym pod biurem Prawa i Sprawiedliwości.
Remont Leśnej Osady Edukacyjnej w Kole wciąż trwa, ale twórca i gospodarz tego wyjątkowego miejsca Paweł Kowalski podkreśla, że prace są już na ukończeniu i jeszcze w pierwszym kwartale 2021 roku Osada powróci do życia.
Mimo panującej epidemii piotrkowskie schronisko nie zawiesiło adopcji zwierząt. - W każdej chwili można do nas zadzwonić – twierdzi Grażyna Fałek, prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, oddział w Piotrkowie – i umówić się na spisanie umowy adopcyjnej oraz odebranie psa lub kota.
Prawo i Sprawiedliwość prowadzi prace nad nową wersją "piątki dla zwierząt"; nowy projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt ma ujrzeć światło dzienne w ciągu 2-3 tygodni - twierdzą źródła PAP we władzach PiS.
W sezonie jesienno-zimowym warto zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację czworonożnych przyjaciół. Porad dla właścicieli pupilów udzieliła nam Izabela Żabicka z salonu pielęgnacji psów i kotów "Przybij Łapę" w Piotrkowie.
Około 150 osób w Piotrkowie (oficjalnie) dokarmia bezdomne zwierzęta. W praktyce jest ich znacznie więcej. Wydaje się, że jeszcze więcej jest tych, którym to przeszkadza. Niczym nieuzasadnioną agresję budzi w nich ktoś, kto wystawia przed blokiem karmę dla kotów czy miskę z wodą dla ptaków. Dlaczego?