Od 15 czerwca 2021 roku mieszkańcy powiatu piotrkowskiego będą mieli możliwość osobistego kontaktu z prawnikami, którzy udzielają bezpłatnych porad prawnych we wszystkich punktach porad zlokalizowanych w Rozprzy, w Sulejowie, w Moszczenicy i w Trzepnicy Kolonii (gm. Łęki Szlacheckie).
Ze względu na trwający stan epidemii, sesja absolutoryjna w dniu 7 czerwca została zwołana w trybie korespondencyjnym – informuje oficjalna strona miasta. O takim sposobie przeprowadzenia tej wyjątkowej sesji zadecydował przewodniczący piotrkowskiej Rady Miasta, Marian Błaszczyński. Ogłoszenie wyników listownego glosowania, zamiast debaty, poprzedzi odczytanie stanowisk przesłanych do przewodniczącego. Sprzeciwiają się temu radni Prawa i Sprawiedliwości.
Pszczoły odgrywają w środowisku naturalnym, a tym samym w życiu każdego z nas bardzo ważną rolę. Na szczęście w ostatnich latach ich populacja nie jest zagrożona, bo ludzie podchodzą do nich z większą świadomością. Te owady możemy spotkać również w Piotrkowie. Między innymi o to zapytaliśmy pszczelarza Marcina Jończyka.
Wiele osób już na etapie wybierania produktu lub projektowania swojego wymarzonego domu uwzględnia budowę garażu. Mając samochody, istotne będzie wyznaczenie osobnego miejsca do ich parkowania, ale niekoniecznie musi być to tradycyjny garaż murowany.
Złamany klucz, dodatkowo w środku zamka, brzmi jak istna katastrofa. Wydaje się to niezwykłe, jednak zdarza się i to stosunkowo nierzadko.
Bramy, ogrodzenia czy różnego typu balustrady mogą stanowić niezwykły element ozdobny posesji czy budynku. Aby tak się jednak stało, potrzebne są im ozdobniki wykonane specjalnie do tego celu. Odrobina kreatywności pozwoli na zmianę wybranego elementu otoczenia w coś charakterystycznego, a nawet – w małe dzieło sztuki. Przyjrzyjmy się zatem możliwym sposobom na ozdobienie bramy.
Jednym z ulubionych zwyczajów wielkanocnych wśród piotrkowian jest rodzinne odwiedzanie Grobów Pańskich, przygotowywanych we wszystkich kościołach. Nasz reporter chciał podtrzymać tę tradycję, ale okazało się to niemożliwe, gdyż większość świątyń była zamknięta z powodu pandemii. Udało się to tylko w kościele oo. Bernardynów, gdzie akurat trwała liturgia.
W Wielką Sobotę wierni w Kościele katolickim trwają przy Grobie Pańskim rozważając mękę i śmierć Chrystusa oraz jego zstąpienie do otchłani - oczekują na Zmartwychwstanie. Zgodnie z polską tradycją tego dnia święcone są pokarmy na stół wielkanocny. Zwyczaj ten istnieje w naszym kraju od XIII wieku.
Mieszkańcy Piotrkowa podtrzymali tradycję święcenia palm wielkanocnych. Zgodnie z wytycznymi w kościołach i przed nimi nie było tłumów, a wierni stosowali się do zalecanych odstępów. Nie brakowało za to sprzedawców z różnokolorowymi palemkami.
W Uniwersyteckim Szpitalu w Łodzi zmarł podbity na początku marca ks. prał. Adam Myszkowski, proboszcz parafii w Wielkiej Woli - Paradyżu i dziekan dekanatu żarnowskiego. O śmierci poinformowała na swojej stronie diecezja radomska. Pobicia księdza miał dokonać kościelny tamtejszej parafii.