Zakończyła się renowacja pomnika upamiętniającego bitwę stoczoną pod Piotrkowem w trakcie kampanii wrześniowej. Miejsce patriotycznych wspomnień znajduje się na przedłużeniu ul. Krakowskie Przedmieście, obok drogi krajowej 91, tuż przy skręcie w ul. Eryka.
Okolice popularnych "Żaglówek" i park św. Jana Pawła II wszyscy piotrkowianie kojarzą właśnie z pomnikiem polskiego papieża. Warto jednak sobie uzmysłowić, że nieopodal tego miejsca przez lata stał zupełnie inny pomnik. I był to obiekt wyjątkowy. Dlaczego? Przeczytajcie!
Pomnik „Bohaterom walk o Ziemię Piotrkowską” znajduje się na przedłużeniu ul. Krakowskie Przedmieście, obok drogi krajowej 91. Można go zauważyć tuż przy skręcie w ul. Eryka. Modernizacja pomnika spowoduje jego szerszy społeczny odbiór i uczytelni miejsce pamięci.
Borowa, niewielka miejscowość koło Woli Krzysztoporskiej, położona na jednym z trzech wzniesień kompleksu Gór Borowskich (278,5 m n.p.m.). To w tym miejscu w 1939 r. doszło do tragicznych wydarzeń, które upamiętnia wznoszący się tutaj pomnik.
W styczniu zakończyła się renowacja pomnika Obrońców Gór Borowskich oraz terenu znajdującego się wokół niego. Powstały w Borowej (gmina Wola Krzysztoporska) w 1972 roku monument zyskał nowy blask. Poprawiły się też warunki do organizowania uroczystości upamiętniających bohaterską obronę Gór Borowskich we wrześniu 1939 r.
Od wielu już lat w całej Polsce w miejsce pomników znanych rodaków ustawiane są pamiątkowe ławeczki z ich wizerunkiem. Od 1999 roku przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi można przysiąść obok poety Juliana Tuwima. Dziś zapraszamy na spacer jedną z najbardziej znanych ulic w stolicy województwa łódzkiego, a chwilę odpoczynku będzie można znaleźć na wspomnianej ławeczce.
Jeden z najstarszych pomników w Piotrkowie przedstawia wybitnego polskiego uczonego – Mikołaja Kopernika. Wita wchodzących do budynku I LO, choć pierwotnie jego lokalizacja była planowana w innym miejscu. Efekt zrywu mieszkańców w postaci czynu społecznego miał stanąć przed wejściem do szpitala przy ul. Rakowskiej, który nosi imię uczonego.
W latach II wojny światowej zginęło mnóstwo osób. Wiele ofiar oddało życie także w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie upamiętniono poległych i zabitych w kilku miejscach. Pomniki znajdziemy w centrum miasta, ale i na jego obrzeżach, gdzie o tragicznej historii przypomina głaz narzutowy.
Obelisk upamiętniający 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości znajduje się w Gomulinie od 2018 roku. Ustawiono go przy strażnicy miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej i Domu Ludowym, aby podkreślić wagę wydarzenia sprzed ponad wieku.
Wyjątkowa uroczystość odbyła się w tym tygodniu na cmentarzu parafialnym w Czarnocinie. Odsłonięty został odbudowany pomnik rodziny Maleszewskich herbu Gryf.