Dlaczego pomnik Kopernika stoi w Piotrkowie? 

Niedziela, 28 stycznia 20248
Mikołaj Kopernik - wybitny uczony, który wychował się w Toruniu, a studiował we Włoszech. Co więc jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie Polaków w historii ma wspólnego z Piotrkowem. O tym właśnie dziś opowiemy.

Ładuję galerię...

O zasługach i zdolnościach Mikołaja Kopernika można byłoby pisać bardzo wiele. My skupimy się jednak, na jego historii związanej z Piotrkowem, która równocześnie pokaże, jak światłym był naukowcem. 

 Niektórym wydaje się, że pomnik Mikołaja Kopernika stoi w Piotrkowie, dlatego, że mamy w naszym mieście planetarium, które znajduje się w budynku I LO. Pojawiają się także pomysły, że Kopernik patrzy po prostu na aleje swojego imienia. To jednak nie do końca prawda. Mikołaj Kopernik był osobiście w Piotrkowie, a jego wizyta była niezwykle ważna i miała związek z naukową działalnością. Warto jednak zaznaczyć, że nie bywał tutaj z powodu swoich astronomicznych dokonań związanych z kosmosem - opowiada Błażej Cecota z Centrum Informacji Turystycznej. 

Trzeba bowiem pamiętać, że Kopernik był człowiekiem nauki i nie ograniczał się wyłącznie do badań związanych z ziemią i kosmosem.

Kopernik pojawił się w nowo wybudowanym i ledwo oddanym do użytku Zamku Królewskim Zygmunta Starego. Na spotkaniu z królem, w czasie jednej z rad możnowładczych, przedstawiał powody, dla których ludzie w Polsce zaczynają używać monet fałszowanych przez Brandenburczyków. Kopernik sformułował takie prawo, że pieniądz gorszy wypiera lepszy. To znaczy, że kiedy trafia do nas pieniądz, który jest coś warty, np. w czasach dzisiejszych dolar czy euro, to go nie wydajemy, tylko chowamy. Natomiast w codziennym obiegu używamy, tego co jest gorsze i nie zachowa swojej wartości. Dziś mamy z tym do czynienia np. w związku z inflacją. Warto więc pamiętać, że Kopernik o tych prawach opowiadał królowi właśnie w Piotrkowie - wskazywał Błażej Cecota. 

Sam pomnik przed I LO pojawił się w 1973 roku, w czasie gdy obchodziliśmy Rok Kopernikowski. Więcej o historii powstania samego pomnika piszemy TUTAJ


O wyjątkowych postaciach w historii Piotrkowa, niezwykłych miejscach i ciekawostkach związanych z grodem trybunalskim możecie posłuchać w audycji "Cudze chwalicie, swego nie znacie", która emitowana jest od poniedziałku do piątku o godz. 15:15 na antenie radia Strefa FM. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji wysłuchać tych audycji, to można je znaleźć także w formie podcastów na stronie strefa.fm - TUTAJ.

POLECAMY


Zainteresował temat?

6

0


Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)01.02.2024 14:48

Kopernik nie stoi tylko siedzi ????????????

10


Tewu ~Tewu (Gość)28.01.2024 19:36

A co wspólnego z Piotrkowem miał JP II ?
Nic, kompletnie nic a stoi sobie przy ul.Slowackiego.
Sorry. Piotrkowskie ZOMO zabezpieczało wszystkie jego wizyty.

40


gian ~gian (Gość)28.01.2024 10:58

A czy Pamiętacie że Mikołaj Kopernik był księdzem?

20


ex piotrkowiak ~ex piotrkowiak (Gość)28.01.2024 11:31

a o planetarium i prof. Zbigniewie Solarzu ani słowa.

40


Pamiętam ~Pamiętam (Gość)28.01.2024 13:13

Stoi w Piotrkowie, bo tu była odlewnia FMGPioma, która mogla ten pomnik odlać. Pamietam jak znierali wtedy zlom kolorowy w szkolach, na ten pomnik.

40


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat