Województwo Wielkopolskie jako jeden z pierwszych regionów w Polsce rozpoczął proces budowy gospodarki wodorowej, dostrzegając tym samym szansę i korzyści, jakie niesie ze sobą rozwój technologii wodorowych. Już od 2018 r. Samorząd Województwa Wielkopolskiego nawiązuje w tej sprawie kontakty w kraju i za granicą, prowadzi edukację o technologiach wodorowych, wspiera i promuje wielkopolskie podmioty gospodarcze. W grudniu 2019 r. utworzona została Wielkopolska Platforma Wodorowa, będąca ciałem opiniotwórczym i doradczym Samorządu Województwa Wielkopolskiego w sprawach rozwoju czystej energetyki i tworzenia sieci współpracy w tym obszarze gospodarczym. Członkowie Platformy zrzeszeni są w 4 panelach: biznesu, nauki, liderów samorządowych i obywatelskim. Obecnie zrzesza ona ponad 100 osób.
Radni po dwóch latach przerwy spotkali się ponownie na sali obrad. Pierwsze z podjętych uchwał dotyczyły potępienia rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz zerwania współpracy z miastami partnerskimi Piotrkowa: białoruskim Mołodecznem i rosyjską Kostromą. Rada Miasta nie była jednak jednomyślna. Głosowania poprzedziła gorąca dyskusja.
Węgiel, gaz i ropa… gospodarka świata jest uzależniona od spalania paliw kopalnych. Ale to się zmienia i wielu ekspertów uważa, że już niebawem te surowce — szkodliwe dla środowiska, warto dodać — zostaną całkowicie wyparte przez system odnawialnych źródeł energii, które są tańsze, bardziej ekologiczne i tak naprawdę niewyczerpalne. Przyjrzyjmy się dwóm takim alternatywom, które już powoli zmieniają nasze myślenie o tym, jak pozyskać energię elektryczną i ciepło w naszych domach.
Od wtorku do czwartku należy spodziewać się sporych utrudnień na drodze krajowej nr 12. Remontowany będzie blisko pięciokilometrowy odcinek między Przygłowem a Sulejowem.
Władze miasta dość długo zastanawiają się nad decyzją o zerwaniu współpracy z miastami partnerskimi na terenie Rosji i Białorusi. Tymczasem mieszkańcy Piotrkowa, zdaje się, już w tej sprawie pogląd wyrazili.
Równe - miasto partnerskie Piotrkowa Trybunalskiego - apeluje o pomoc. Władze Równego zwróciły się do władz miast partnerskich z prośbą o zbiórkę darów, które są aktualnie najbardziej potrzebne.
Władze Piotrkowa Trybunalskiego chcą zerwać partnerską współpracę z rosyjską Kostromą i białoruskim Mołodecznem. Ostateczną decyzję w tej sprawie muszą jeszcze podjąć miejscy radni.
Polski Komitet Energii Elektrycznej rozpoczął kampanię edukacyjną „Liczy się energia”. Przez najbliższe miesiące wyjaśniać będzie przyczyny wzrostu cen energii, pokazywać wpływające na nie mechanizmy oraz sposoby na racjonalne gospodarowanie zużyciem prądu. Celem kampanii jest edukacja o rynku energii oraz sposobach łagodzenia wpływu rosnących cen prądu na domowe budżety Polaków.
W czasach pandemii COVID-19, kiedy dzienna liczba zgonów jest wyższa niż przed pojawieniem się wirusa SARS-CoV-2, osoby zajmujące się tzw. branżą funeralną, czyli pogrzebami i związanymi z tym formalnościami mają pełne ręce roboty. Mogłoby się wydawać, że właściciele zakładów pogrzebowych jedynie zacierają ręce i liczą zyski. Okazuje się jednak, że w dobie koronawirusa, także oni muszą dostosować się do nowych, często bardzo rygorystycznych przepisów dotyczących pochówku. Problem nie jest obcy także piotrkowskim przedsiębiorcom, którzy pomagają rodzinom w zorganizowaniu ostatniej drogi bliskiej osoby.
Środki czyszczące wykorzystywane w gospodarstwach domowych powinny być przede wszystkim skuteczne i bezpieczne. Niestety, lecz często produkty dostępne w sklepach wcale nie radzą sobie z klasycznymi zabrudzeniami. Z takimi zadaniami znacznie lepiej poradzi sobie profesjonalna chemia czyszcząca.