O energetycznej przyszłości Polski rozmawiali specjaliści w tej dziedzinie oraz politycy, którzy spotkali się w poniedziałek (04.07.2022) w Proszeniu w gminie Wolbórz. To właśnie w powiecie piotrkowskim realizowana jest obecnie jedna z największych w kraju inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE). Stanęło tu łącznie 15 turbin wiatrowych.
Mają około 150 metrów wysokości, jedno skrzydło waży 8 ton, a gondola z logiem wykonawcy ponad 70 ton. Od kilku miesięcy na terenach gmin Wolbórz oraz Moszczenica trwają prace, związane z budową farmy wiatrowej. Działania dotyczące ustawienia samych wiatraków są już na ścisłym finiszu, ale na ich uruchomienie będzie trzeba jeszcze poczekać. Urządzenia zaczną generować energię w trzecim kwartale 2022 roku. Skorzystają także mieszkańcy naszego regionu.
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych i Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 3 w Piotrkowie biorą udział w projekcie edukacyjnym „Postaw na Słońce”. W pierwszym etapie zmagań zajęli trzecie miejsce w Polsce.
Bardzo dobrze spisały się reprezentantki Szkoły Tenisa "Winner" w Letnich Mistrzostwach Województwa Łódzkiego do lat 12. Weronika Wasiak zajęła drugie miejsce, Karolina Wasiak trzecie, a Maja Kabzińska wywalczyła piątą lokatę.
Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej spotkał się z ambasadorem Ukrainy w Polsce Andrijem Deszczycą. Głównymi tematami poruszonymi na wspólnym spotkaniu była pomoc dotychczas udzielona Ukrainie przez PGE oraz propozycje wsparcia odbudowy ukraińskiej sieci energetycznej po zakończeniu wojny.
Trwa nabór wniosków do IV edycji programu grantowego „WzMOCnij swoje otoczenie”, organizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Spółka przekaże ponad 4,5 mln zł na realizację ważnych społecznie projektów. O granty mogą ubiegać się samorządy, ich jednostki budżetowe oraz organizacje pozarządowe działające w wybranych gminach. Wnioski można zgłaszać już od 9 maja, a do 20 maja będzie działała specjalna infolinia, której pracownicy pomogą w wypełnieniu formularza zgłoszeniowego.
Województwo Wielkopolskie jako jeden z pierwszych regionów w Polsce rozpoczął proces budowy gospodarki wodorowej, dostrzegając tym samym szansę i korzyści, jakie niesie ze sobą rozwój technologii wodorowych. Już od 2018 r. Samorząd Województwa Wielkopolskiego nawiązuje w tej sprawie kontakty w kraju i za granicą, prowadzi edukację o technologiach wodorowych, wspiera i promuje wielkopolskie podmioty gospodarcze. W grudniu 2019 r. utworzona została Wielkopolska Platforma Wodorowa, będąca ciałem opiniotwórczym i doradczym Samorządu Województwa Wielkopolskiego w sprawach rozwoju czystej energetyki i tworzenia sieci współpracy w tym obszarze gospodarczym. Członkowie Platformy zrzeszeni są w 4 panelach: biznesu, nauki, liderów samorządowych i obywatelskim. Obecnie zrzesza ona ponad 100 osób.
Radni po dwóch latach przerwy spotkali się ponownie na sali obrad. Pierwsze z podjętych uchwał dotyczyły potępienia rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz zerwania współpracy z miastami partnerskimi Piotrkowa: białoruskim Mołodecznem i rosyjską Kostromą. Rada Miasta nie była jednak jednomyślna. Głosowania poprzedziła gorąca dyskusja.
Węgiel, gaz i ropa… gospodarka świata jest uzależniona od spalania paliw kopalnych. Ale to się zmienia i wielu ekspertów uważa, że już niebawem te surowce — szkodliwe dla środowiska, warto dodać — zostaną całkowicie wyparte przez system odnawialnych źródeł energii, które są tańsze, bardziej ekologiczne i tak naprawdę niewyczerpalne. Przyjrzyjmy się dwóm takim alternatywom, które już powoli zmieniają nasze myślenie o tym, jak pozyskać energię elektryczną i ciepło w naszych domach.
Od wtorku do czwartku należy spodziewać się sporych utrudnień na drodze krajowej nr 12. Remontowany będzie blisko pięciokilometrowy odcinek między Przygłowem a Sulejowem.