Tym razem prezentujemy zestaw trzech książek trzymających w napięciu. Pierwsza z propozycji to coś z gatunku political-fiction z elementami kryminału. Bo czy zastanawialiście się, jak przebiegałoby śledztwo, gdyby nadal trwała pandemia? A do tego rządy zamieniałyby się w mordercze reżimy? Druga z propozycji to fascynujący i wciągający thriller psychologiczny. A do tego zestawu dorzucamy jeszcze powieść obyczajową.
W piotrkowskim Urzędzie Stanu Cywilnego zarejestrowano w 2022 roku 1010 urodzeń. Najpopularniejszym imieniem nadawanym chłopcom było imię Nikodem, a wśród dziewczynek: Oliwia i Zuzanna. Były też jednak mniej oczywiste wybory. Jakie? Tego dowiecie się, czytając poniższy tekst.
17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Z tej okazji w czwartek piotrkowski sanepid organizuje w Mediatece 800-lecia punkt informacyjno-konsultacyjny.
"Niepodległa folklorem malowana" - to tytuł koncertu, który już w niedzielę odbędzie w Kościele Akademickim Panien Dominikanek. Przed publicznością zaprezentuje się Zespół Ludowy Ziemi Piotrkowskiej "Piotrkowianie".
Wykładowcy i studenci piotrkowskiej Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego zainaugurowali go w środę, 12 października. Była to inauguracja wyjątkowa, bo w przyszłym roku filia będzie już samodzielną uczelnią.
Tradycyjną pieśnią "Gaudeamus igitur" Społeczna Akademia Nauk w Łodzi zainaugurowała nowy rok akademicki 2022/2023. Podczas uroczystości aula, która była miejscem spotkania, wypełniła się po brzegi, a studenci byli świadkami uroczystej immatrykulacji, czy nadania stopni doktorskich.
Dokładnie 71 252 mieszkańców miał Piotrków Trybunalski na koniec 2021 roku to o 5 253 mniej niż w analogicznym czasie dziesięć lat wcześniej. 31 grudnia 2011 roku, było nas bowiem 76 505. Tendencja wyludniania się miast małej i średniej wielkości utrzymuje się już od lat. W przypadku Piotrkowa jest pewna grupa wiekowa, w której mieszkańców przybyło. Dane pochodzą z raportów Głównego Urzędu Statystycznego. Są wynikiem przeprowadzonego w ubiegłym roku Narodowego Spisu Powszechnego. Takie badanie odbywa się raz na 10 lat.
Tym razem coś dla miłośników historii, bo z jednej strony proponujemy powieść, której akcja osadzona jest w czasach II wojny światowej, a z drugiej - ciekawą książkę opisującą największą pandemię w dziejach ludzkości. A była nią dżuma. Na okrasę dorzucamy coś lekkiego – powieść obyczajową nie tylko dla nowożeńców.
Jeszcze tylko do 16 września br. można rozwiązywać testy online IV edycji Prasowej Akademii Pieniądza. Do uzyskania prestiżowego certyfikatu wystarczy zaliczyć pięć sprawdzianów dostępnych na stronie akademia.pap.pl.
Od dwóch lat budynek stoi pusty. To nieruchomość prywatna, która była wynajmowana przez Urząd Marszałkowski. Przez ponad dwie dekady była to siedziba Biblioteki Pedagogicznej. W latach PRL-u mieściła się tam Spółdzielnia Pracy "Nasza Przyszłość". Teraz obiekt przy ul. Wojska Polskiego 122e powoli idzie do rozbiórki. Co tam powstanie?