Na terenie gminy główne uroczystości obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się w niedzielę, 11 listopada w Woli Krzysztoporskiej.
1 listopada to czas, kiedy spotykamy się w gronie najbliższych, by wspólnie wspominać, tych którzy już odeszli. W czwartek na piotrkowskim cmentarzu były tłumy, każdy przy grobach swoich bliskich zapalał znicze, modlił się i zostawiał kwiaty.
W niedzielę na stadionie sportowym w Rozprzy odbędą się dożynki powiatu piotrkowskiego. Wieczorem wystąpi zespół Masters.
Mieszkańcy wraz z rolnikami z gminy Sulejów bawili się w niedzielę na dożynkach. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 14.00 mszą polową, następnie odbył się ceremoniał dożynkowy, podczas którego nastąpiło tradycyjne przekazanie chleba oraz wręczenie koszy dożynkowych. Po części oficjalnej, na wszystkich czekało wiele niespodzianek.
Dzień lotników cywilnych i wojskowych oraz osób związanych z przemysłem lotniczym obchodzony jest w rocznicę zwycięstwa kpt. pilota Franciszka Żwirki oraz inż. pilota Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotowych Challenge 1932. Z tej okazji na terenie Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej odbyła się uroczysta zbiórka, podczas której odegrano Hymn Lotników Polskich i przypomniano postać patrona, gen. Stanisława Karpińskiego.
Chleb w tradycji ludowej regionu – pod takim hasłem w Szydłowie w gminie Grabica odbędzie się w niedzielę festyn.
Rolnicy mówią, że to najważniejsze święto w całym roku. Jego symbolem jest chleb, który oznacza urodzaj, dostatek, szacunek i oddanie dla ziemi, jest też nieodłącznym elementem polskiej gościnności. W niedzielę 19 sierpnia rolnicy z gminy Aleksandrów dziękowali za tegoroczne zbiory.
W tym roku Rejonowe Koło Pszczelarzy w Piotrkowie Trybunalskim świętuje 80-lecie istnienia. W jubileusz ten doskonale wpisało się IV Piotrkowskie Święto Miodu. W Rynku Trybunalskim pojawili się właściciele pasiek z regionu, ale również zespoły, które zaprezentowały swój dorobek artystyczny.
Piotrkowscy funkcjonariusze uczcili święto policji. W czwartek (12.07) w KMP w Piotrkowie zorganizowana została uroczystość, podczas której komendant wojewódzki wręczył oznaczenia i awanse, dziękując tym samym wszystkim funkcjonariuszom za trud i ciężką pracę wykonywaną podczas służby.
Powiat piotrkowski pamięta o mieszkańcach wsi zamordowanych podczas II wojny światowej. Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, czyli nowo ustanowione święto państwowe obchodzono także w naszym regionie. Z tej okazji w siedzibie Starostwa Powiatowego odbyła się konferencja naukowa poświęcona historii chłopów zaangażowanych w walkę zbrojną lub pomoc partyzantom.