Pamiętali o strajku szkolnym z 1905 roku. Uroczystości w MOK

Strefa FM Sobota, 01 lutego 20252
W Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie odbyły się w piątek uroczystości upamiętniające 120 rocznicę strajku szkolnego. Organizatorami byli uczniowie i nauczyciele I oraz II Liceum Ogólnokształcącego. W Piotrkowie w 1905 roku największy strajk odbył się w gimnazjum męskim (obecne I LO) i żeńskim (II LO).

Ładuję galerię...

Głównymi postulatami strajkujących było wprowadzenie do szkół języka polskiego jako wykładowego, powszechny i bezpłatny dostęp do edukacji, zniesienie policyjnego nadzoru nad młodzieżą szkolną, wprowadzenie kontroli rodziców nad doborem kadry nauczycielskiej, zniesienie ograniczeń wyznaniowych, narodowościowych i stanowych w przyjmowaniu uczniów, wprowadzenie prawa kobiet do wyższego wykształcenia.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, że młodzież pamięta o takich wydarzeniach – powiedział naszej reporterce prof. Jacek Bonarek, rektor Akademii Piotrkowskiej.

- Zawsze jestem dumna z mojej młodzieży. Jak zwykle pokazała wysoką klasę przygotowując tę uroczystość. Młodzież, ale i nasi wspaniali nauczyciele - podkreśliła Beata Kiereś, dyrektor II LO w Piotrkowie.

- Był to największy strajk w Guberni Piotrkowskiej, nie  w Łodzi, nie w Skierniewicach, ale w Piotrkowie. Czasami te wydarzenia, które naprawdę były istotne gdzieś przemykają – dodał Henryk Michalski, dyr. I LO w Piotrkowie.

Władze rosyjskie wyraziły ostatecznie zgodę na nauczanie w szkołach państwowych w języku polskim jedynie języka polskiego i religii. 14 października 1905 r. wydany został ukaz carski, który zezwalał osobom prywatnym i stowarzyszeniom oświatowym na zakładanie średnich szkół z polskim językiem nauczania.

 

 

 

 


Zainteresował temat?

3

1


reklama

Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pamięć ~Pamięć (Gość)1 godzina temu, 16:56

Wydarzenia te były częścią rewolucji 1905 roku w Królestwie Polskim. Polacy walczyli nie tylko o swobodny dostęp do modlitwy i nauki po polsku, chcieli też przywrócenia urzędowego języka polskiego w przestrzeni publicznej. Domagano się 8 godzinnego dnia pracy, ubezpieczeń społecznych, zakazu pracy dzieci i darmowej opieki zdrowotnej. Przeciwko sobie i tym postulatom strajkujący (strajki organizowała głównie Polska Partia Socjalostyczna) mieli własnych rodaków i Kościół katolicki. Narodowa Demokracja Dmowskiego była partią rojalistyczną, która sprzymierzała się z okupantami. Kler katolicki pod groźbą ekskomunika zakazywał przynależności do organizacji socjalistycznych, zakazywano czytania polskich poetów z XIX wieku, których umieszczano na Indeksie Ksiąg Zakazanych (aktualnym do końca lat 50). Dziś wielu nie pamięta kto stał po stronie narodu w walce o wolność. Narodowcy z Dmowskim na czele i Kościół byli uosobieniem poddaństwa wobec carskiej dyktatury. Dziś PiS jak i Konfederacja krzykliwie powracają do tradycji Narodowej Demokracji, zapominając o bohaterstwie trzeciego powstania narodowego z czasu zaborów - robotniczej rewolucji 1905 roku.

30


uczeń ~uczeń (Gość)3 godziny temu, 14:38

Ten pan nie ma za grosz pokory.

41


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat