Artykuły do tagu: zabytki

Miejskie wsparcie dla zabytkowych świątyń. Kto dostał pieniądze?
200 tysięcy złotych trafiło od Urzędu Miasta do zabytkowych świątyń na terenie Piotrkowa. W ramach dotacji wsparcie otrzymało pięć parafii.
Odkrywamy znane i nieznane - Kościół św. Floriana w Sulejowie
Kościół św. Floriana w Sulejowie to nie tylko miejsce modlitwy, ale też ciekawy punkt na turystycznej mapie regionu. Ze względu na architekturę i położenie jest odwiedzany zarówno przez turystów, jak i studentów historii sztuki. Jest też niemym świadkiem najnowszej historii tej okolicy. Do tego Sulejów jest dobrą bazą wypadową do zwiedzania regionu i do wypoczynku.
Odkrywamy znane i nieznane - Muzeum Motoryzacji w Nieborowie
Znajdujące się w Nieborowie Muzeum Motoryzacji „Motonostalgia” to miejsce tworzone przez pasjonatów. Powstało z miłości do dawnych aut, motocykli i innych środków transportu posiadających silnik. Dzięki twórcom tego unikalnego miejsca możemy z nostalgią spojrzeć na pojazdy, których próżno już szukać na ulicach.
Trwa renowacja kościoła św. Floriana w Sulejowie
Do tej pory wymieniono ponad połowę zabytkowych okien. Jedną z rozet odtworzono po ponad 80 latach.
Chcą ratować żydowski cmentarz
W Piotrkowie Trybunalskim rodzi się oddolna inicjatywa ratowania zabytkowego cmentarza żydowskiego. Czy to niezwykle istotne dla naszej historii miejsce ma szansę odzyskać należyty mu blask?
Odkrywamy znane i nieznane - Bąkowa Góra
W tym tygodniu proponujemy wycieczkę do Bąkowej Góry w gminie Ręczno, czyli niespełna 40 km od Piotrkowa. Podziwiać tu można pochodzący z XVIII wieku zabytkowy Dwór Małachowskich oraz ruiny XIV-wiecznego zamku. A z liczącego 282 m n.p.m. wzgórza można podziwiać panoramę doliny Pilicy i wznoszących się na horyzoncie szczytów Pasma Przedborsko-Małogoskiego - z najwyższym w województwie łódzkim naturalnym wzniesieniem, jakim jest Fajna Ryba (347 m n.p.m.).
Turystyka powraca do życia. Czy odwiedzający wrócą także do Piotrkowa?
Do życia powróciła piotrkowska Starówka, którą tłumnie odwiedzali mieszkańcy naszego miasta oraz regionu. Czekały na nich otwarte ogródki gastronomiczne, ale także atrakcje w ramach Nocy Muzeów. Tego typu placówek pomimo pandemii cały czas przybywa na na mapie naszego miasta. Swoją ofertę kierują do piotrkowian, ale liczą także na przyciągnięcie zewnętrznych odwiedzających oraz rozwój turystyki w Piotrkowie.
Pieniądze na ochronę zabytków dla Piotrkowa
Minister Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu rozpatrzył odwołania w ramach I naboru do programu Ochrona Zabytków. Pieniądze popłyną także do Piotrkowa Trybunalskiego.
MKDNiS: W niedzielę Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków
Dziękuję za troskę i dbałość o zachowanie najwyższych standardów przy odbudowie i renowacji skarbów naszej kultury i za wzbogacanie naszego narodowego dziedzictwa - mówił cytowany w komunikacie MKDNiS minister kultury Piotr Gliński. 18 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków.
Odkrywamy znane i nieznane – Budynek piotrkowskiego sądu
Budynek, w którym mieści się dziś siedziba Sądu Rejonowego i Sądu Okręgowego w Piotrkowie to jedna z najokazalszych budowli w mieście. Z daleka zwraca uwagę nie tylko jasna elewacja, ale też wieńcząca ścianę frontową rzeźba przedstawiająca Temidę. Kiedyś przykuwała uwagę również stojąca na zewnątrz fontanna z rzeźbą sikającego do niej chłopca. Ze zniknięciem figurki wiąże się ciekawa historia.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat