W sobotę odbył się pierwszy z dwóch zaplanowanych na ten miesiąc, spacerów po Piotrkowskich Powązkach, zorganizowany przez Centrum Informacji Turystycznej we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego.
Zgodnie z sugestią konserwatora zabytków z wnętrza kościoła zniknął pas ornamentalny okalający podokienną część ścian. Nie pasował do wystroju wnętrza. Na remont czekają jeszcze m.in. arkady z kolumnami podpierające chór muzyczny. W minioną niedzielę, 20 września kościół Panien Dominikanek w Piotrkowie po trzymiesięcznym remoncie otworzył swoje podwoje dla wiernych.
Na cmentarzu żydowskim w Piotrkowie trwają prace porządkowe. W planach między innymi wycinka wysokich traw i krzewów czy konserwacja macew.
Z gospodarską wizytą przyjechała dziś do Piotrkowa minister kultury i dziedzictwa narodowego.
fot. Jarek Krak
Sejmik Województwa Łódzkiego podjął we wtorek uchwałę o rozstrzygnięciu konkursu i dofinansowaniu w 2015 roku z budżetu województwa prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków województwa łódzkiego. Łączna kwota dotacji to 1,5 mln zł. Na liście zabytków, które mogą liczyć na dodatkowe pieniądze są obiekty z Piotrkowa, Gorzkowic czy Mierzyna.
Coraz więcej pieniędzy przeznacza się na ochronę zabytków, przez co ich stan powoli się polepsza. Częściej o zabytki zaczynaja dbać także właściciele prywatni.
Piotrków kolejny raz prezentuje swoje walory turystyczne na branżowych imprezach. Tym razem zachęcaliśmy do odwiedzenia miasta przez potencjalnych turystów ze Śląska. Pracownicy Centrum Informacji Turystycznej pokazywali uroki miasta na katowickich targach turystycznych GLOBalnie.
Zarząd Województwa Łódzkiego zdecydował o przeznaczeniu w tym roku 1,5 mln złotych na przywracanie świetności najcenniejszym zabytkom województwa łódzkiego.
O dodatkowe pieniądze na zabytki, a w szczegółach m.in. na modernizację sal Oratorium św. Antoniego przy klasztorze oo. Bernardynów w Piotrkowie zwróciła się do prezydenta grupa radnych PiS piotrkowskiej Rady Miasta. Wniosek przepadł w głosowaniu.
Choć w większości liczą sobie przeszło sto lat, wciąż zachwycają wzornictwem i stanem zachowania. Na co dzień praktycznie niedostrzegane i niedoceniane. Zabytkowe posadzki, skryte wśród ścian klatek schodowych starych kamienic są niemym świadkiem życia kolejnych pokoleń piotrkowian i oryginalnym świadectwem dawnej świetności tych budynków.