Około 60 świń zostało zagłodzonych w jednym z gospodarstw w Grabinej Woli. Po interwencji mieszkańców na miejsce pojechali policjanci, strażacy z Państwowej Straży Pożarnej i OSP, a także służby weterynaryjne.
Stowarzyszenie Czyste Koło sprzeciwia się budowie w tej miejscowości chlewni przemysłowej. W nocy ze środy na czwartek ktoś zniszczył banery stowarzyszenia.
W związku ze stwierdzonymi ogniskami Afrykańskiego Pomoru Świń w województwie świętokrzyskim, w obszarze objętym ograniczeniami znalazła się gmina Ręczno w powiecie piotrkowskim.
Piotrków Trybunalski oraz większość gmin powiatu piotrkowskiego znajduje się aktualnie w tzw. niebieskiej strefie ASF. Są też terytoria objęte strefą czerwoną. To obszary, na które nałożone są pewne ograniczenia, ale w których obrót trzodą chlewną jest możliwy. Trzeba jednak spełnić odpowiednie warunki. To duży problem, bo przetwórcy z premedytacją starają się zaniżyć ceny skupu.
Kolejny protest rolników z Agrounii w naszym regionie. Od środowego poranka blokują oni krajową dwunastkę w Rękoraju w powiecie piotrkowskim, w rejonie zjazdu na drogę S8. Protestujący zapowiadają, że strajk potrwa 48 godzin. Hodowcy podkreślają, że ich działania wynikają z niedostatecznych kroków rządzących w zwalczaniu ASF.
Wojewoda Łódzki wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń m.in. na terenie powiatu piotrkowskiego. W obszarze zapowietrzonym, na którym występuje ASF znalazła się Grabina Wola z gm. Czarnocin. Poza tym opublikowano listę wsi i sołectw na ziemi piotrkowskiej zagrożonych występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Są wśród nich miejscowości w gminach Grabica, Moszczenica i Czarnocin.
W związku z pojawieniem się ogniska afrykańskiego pomoru świń w Kruszowie w gminie Tuszyn, potrzebna była pomoc w zwalczeniu zagrożenia. To bezpośrednie sąsiedztwo powiatu piotrkowskiego. Dlatego więźniowie z Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim, zostali na prośbę wojewody łódzkiego, skierowani do pomocy w zneutralizowaniu ogniska ASF-u.
Kilka dni temu w miejscowości Barkowice (gm. Sulejów) nad Zalewem Sulejowskim, na jednym z budynków powieszono baner z informacją "Tu powstanie chlewnia na 3000 świń". Wzbudziło to niepokój mieszkańców miejscowości, którzy postanowili działać. W piątek (18 czerwca) zorganizowali spotkanie, podczas którego podpisali petycję, zawierającą sprzeciw wobec realizacji tej inwestycji.
W województwie mazowieckim znaleziono dzika z dodatnim wynikiem w kierunku wystąpienia wirusa ASF. W związku z tym, że wieś Rozwady, w której zwierzę zlokalizowano, leży bardzo blisko granicy z województwem łódzkim, w strefach czerwonej i żółtej są już gminy z naszego regionu.
Budowa i utrzymanie autostrad oraz innych dróg szybkiego ruchu sporo kosztują. Mknące po nich samochody powodują zużycie nawierzchni i zanieczyszczają środowisko. Niektóre państwa Unii Europejskiej wprowadziły więc przed laty specjalne opłaty za korzystanie z dróg, obciążając nimi przede wszystkim przewoźników używających samochodów ciężarowych.