Dobra wiadomość dla rolników z naszego regionu. Po dwóch latach oczekiwania w Piotrkowie zakończyła się budowa nowoczesnej pracowni diagnostyki ASF. W środowe popołudnie oficjalnie otwarto nowy obiekt.
W związku ze stwierdzonymi ogniskami Afrykańskiego Pomoru Świń w województwie świętokrzyskim, w obszarze objętym ograniczeniami znalazła się gmina Ręczno w powiecie piotrkowskim.
Wojewoda Łódzki wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń m.in. na terenie powiatu piotrkowskiego. W obszarze zapowietrzonym, na którym występuje ASF znalazła się Grabina Wola z gm. Czarnocin. Poza tym opublikowano listę wsi i sołectw na ziemi piotrkowskiej zagrożonych występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Są wśród nich miejscowości w gminach Grabica, Moszczenica i Czarnocin.
Wirus Afrykańskiego Pomoru Świń pojawił się w bezpośrednim sąsiedztwie ziemi piotrkowskiej, o czym poinformował nas Konrad Dereń, powiatowy lekarz weterynarii w Piotrkowie Trybunalskim.
Nim rozpoczęła się epidemia koronawirusa, tematem numer jeden również w naszym regionie było zagrożenie Afrykańskim Pomorem Świń. Wirus ten co prawda nie jest groźny dla człowieka, ale jego rozprzestrzenianie się oznaczać by mogło bankructwo wielu lokalnych hodowców, a co za tym idzie wzrost cen mięsa. Czy rzeczywiście odkąd w mediach mówi się tylko i wyłącznie o SARS CoV-2, zagrożenie ASF zniknęło?
500 dzików ma zostać odstrzelonych do 31 marca 2020 roku na terenie Piotrkowa i powiatu piotrkowskiego. Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński wydał rozporządzenie w tej sprawie.
...straty mogłyby być ogromne. Niedawno pierwsze przypadki afrykańskiego pomoru świń odnotowano w województwie mazowieckim, dlatego przedstawiciele powiatu piotrkowskiego i Powiatowy Lekarz Weterynarii regularnie przypominają rolnikom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a w piątek w Proszeniu zorganizowano ćwiczenia praktyczne, podczas których hodowcy z powiatu piotrkowskiego mogli zobaczyć, jak postępować w przypadku wykrycia tej choroby.
Są dzikie, złe i mają ostre kły. Kto taki? Rzecz jasna, dziki, na które skarży się coraz więcej mieszkańców naszego regionu. Zwierzęta zbliżają się do domostw, rozkopują uprawy czy ogródki... I stanowią pośrednie zagrożenie dla hodowców trzody. Ale - bynajmniej - nie z wyżej wymienionych powodów. Znacznie poważniejszy problem to afrykański pomór świń, na który podatne są zarówno dziki, jak i trzoda chlewna.