Starosta powiatu piotrkowskiego przy współpracy z Ambasadą Królestwa Danii zaprasza na Forum Rolnicze Powiatu Piotrkowskiego, które odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2023 roku w Hotelu Górskim (Proszenie 1B, Wolbórz).
W związku ze stwierdzonymi ogniskami Afrykańskiego Pomoru Świń w województwie świętokrzyskim, w obszarze objętym ograniczeniami znalazła się gmina Ręczno w powiecie piotrkowskim.
Wirus Afrykańskiego Pomoru Świń pojawił się w bezpośrednim sąsiedztwie ziemi piotrkowskiej, o czym poinformował nas Konrad Dereń, powiatowy lekarz weterynarii w Piotrkowie Trybunalskim.
Na terenie powiatów piotrkowskiego i bełchatowskiego policjanci zatrzymali cztery osoby, w tym byłego już pracownika Agencji Rynku Rolnego. Wszyscy podejrzani są o wyłudzenie łącznie blisko 1 mln 300 tys. zł dotacji unijnych. Funkcjonariusz publiczny podejrzany jest o przekroczenie swoich uprawnień lub niedopełnienie obowiązków, czym działał na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, grozi mu do 10 lat więzienia. Rolnikom za wyłudzenie grozi do 8 lat.
Rolnicy z powiatu piotrkowskiego protestowali, aby zwrócić uwagę na swoje problemy. Minister rolnictwa wykluczył z rządowego wsparcia rolników hodujących świnie w
cyklu otwartym, a ci przez pandemię koronawirusa odnieśli duże straty. Dodatkowo uważają, że rząd pozostawił ich samych z problemem Afrykańskiego Pomoru Świń.
Dziewięć traktorów, kilkunastu rolników – niewielką frekwencję miał protest hodowców trzody chlewnej, który odbył się w Srocku w piątek rano. Protestujący chcieli zwrócić uwagę na ciężką sytuację na rynku.
Od 28 lutego do 28 marca 2020 r. rolnicy prowadzący gospodarstwa na terenach objętych afrykańskim pomorem świń, którzy planują zrezygnować z hodowli trzody chlewnej, mogą składać w oddziałach regionalnych Agenci Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o przyznanie pomocy finansowej na „Restrukturyzację małych gospodarstw”. Wsparcie finansowane jest z PROW 2014-2020.
Msza święta w intencji hodowców trzody chlewnej odprawiona została w niedzielę w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Żeroniach w gminie Grabica. Przedsiębiorcy, gospodarze i rolnicy z terenu tej gminy i okolic modlili się o błogosławieństwo dla swojej pracy, jednocześnie prosząc o opiekę i wsparcie św. Antoniego, Opata (patrona hodowców trzody).
Tydzień temu spotkał się powiatowy sztab kryzysowy, a dziś mamy kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń w mazowieckim. Gdyby wirus przedostał się do naszego powiatu, byłby to koniec hodowli trzody, trzeba byłoby zutylizować 190 tysięcy sztuk świń.
Wieprzowiny w różnych wydaniach będzie można skosztować podczas I Festynu Wieprzowiny, który odbędzie się już 22 maja w Grabicy. Podczas tej imprezy mają być promowani lokalni wytwórcy.