Dwadzieścia miejsc dla uchodźców wojennych zostało przygotowanych w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Proszeniu. Punkt przejściowy powstał w tym miejscu, m.in. w związku z bezpośrednim sąsiedztwem trasy S-8.
20 marca, o godz. 8.00, w jednostkach ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej, strażacy uczcili minutą ciszy bohaterskich ratowników Ukrainy, którzy stracili życie podczas akcji ratowniczo-gaśniczych, w trakcie służby w dniach wojny.
Z taką inicjatywa wyszedł Ośrodek Sportu i Rekreacji w Piotrkowie. Do miasta sukcesywnie przyjeżdżają kolejni uchodźcy z Ukrainy. Wśród nich duży odsetek stanowią dzieci.
Strażacy uczczą minutą ciszy bohaterskich ratowników Ukrainy. Apel w tej sprawie wystosował Komendant Główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak.
O dofinansowanie mogą ubiegać się podmioty, w tym osoby fizyczne, które zapewniły zakwaterowanie i wyżywienie uchodźcom, przybyłym do Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi. Świadczenie przysługuje każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, przybyłym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa, oraz obywateli Ukrainy posiadających Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu tych działań wojennych przybyli do Polski.
Brytyjska Polonia zebrała dary, które trafią do uchodźców przebywających na terenie powiatu piotrkowskiego. W środowe popołudnie ciężarówka wypełniona darami przyjechała do magazynu darów przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego w Bujnach.
Krzesła, materace, powerbanki, baterie, gaśnice, środki opatrunkowe, higieniczne i ochronne, żywność, koce i wiele innych produktów znalazło się w kolejnym transporcie z ziemi piotrkowskiej na Ukrainę. 12 palet z niezbędną pomocą wysłali we wtorek do Równego powiat piotrkowski wspólnie z powiatem radomszczańskim.
- Wszystkie szpitale wojewódzkie są do dyspozycji uchodźców z Ukrainy – zapowiedział marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber zaraz po agresji Rosji na Ukrainę. W kolejnych dniach ta pomoc samorządu województwa była poszerzana.
Obsługa obywateli Ukrainy ubiegających się o nadanie numeru PESEL, którzy przekroczyli granicę po 24 lutego, zostaje wstrzymana do środy. To efekt wejścia w życie przepisów specustawy obejmujących pomocą uchodźców z terenów objętych wojną.
W obliczu wojny u naszych wschodnich sąsiadów piotrkowscy policjanci i pracownicy nie pozostają obojętni. Część funkcjonariuszy pełni służbę w rejonie granicy polsko-ukraińskiej. Kolejni wspomagają miejsca przejazdu obywateli Ukrainy. Policjanci zorganizowali również zbiórkę darów, które zostały przekazane do prywatnych rodzin, miejsc pobytu uchodźców oraz do magazynu starostwa powiatowego.