Mija rok od agresji rosyjskiej na Ukrainę, przed którą w Polsce szukało schronienia blisko 10 milionów Ukraińców. Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej na wniosek Wojewody Łódzkiego wspierali służby odpowiedzialne za przyjęcie uchodźców na terenie województwa łódzkiego.
Od roku, jesteśmy świadkami brutalnych działań wojennych, eskalowanych przez Federację Rosyjską. Mimo że upłynęło tak dużo czasu, nie widać w perspektywie najbliższych tygodni, a nawet miesięcy, widma zakończenia tej niepotrzebnej wojny, której efektem jest przemoc i śmierć tysięcy niewinnych ludzi. Co zatem przyniesie najbliższa przyszłość?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uruchomiła infolinię dla uchodźców z Ukrainy. Każda osoba, która zadzwoni pod podany numer otrzyma kompleksowe informacje na temat możliwości skorzystania ze świadczeń w ramach polskiego systemu opieki zdrowotnej (np. jak umówić się na wizytę lekarską w Polsce, jak otrzymać szczepienia ochronne oraz kontynuować leczenie chorób przewlekłych a także otrzymać pomoc psychologiczną).
W związku ze zbliżającą się pierwszą rocznicą ataku Rosji na Ukrainę, piotrkowska Fundacja Cor Ignis rozpoczyna kolejną zbiórkę darów rzeczowych dla naszych wschodnich sąsiadów, walczących o wolność. Zbiórka będzie trwała od do 17 lutego 2023.
Przez kilka miesięcy w piotrkowskiej filii UJK działał punkt pomocy uchodźcom z Ukrainy. W poniedziałkowe popołudnie podziękowano studentkom zaangażowanym w ten wolontariat.
Bezpłatne warsztaty familijne "Wznosimy mosty" to projekt, do udziału w którym zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim. Na czym będzie polegał?
Piotrkowska grupa Sąsiedzi pomagają Ukrainie apeluje o niewyrzucanie świec oraz ich fragmentów. Mogą one bowiem być cenne dla obywateli Ukrainy, którzy wciąż bronią swojej ojczyzny przed najazdem rosyjskiego agresora. Dzięki przedstawicielom tej piotrkowskiej społeczności, zyskują drugie życie. Zbiórka materiałów wciąż trwa w kilku punktach na terenie Piotrkowa Trybunalskiego i powiatu piotrkowskiego.
"Płomyk Radości dający ogień życia" to hasło zbiórki świec, jaką piotrkowscy wolontariusze organizują na pomoc Ukrainie. Każdy może wesprzeć tę inicjatywę.
Wspomagają walczących w Ukrainie. Ze zużytych puszek, świeczek i tektury wykonują świece tzw. okopowe, ratunkowe czy survivalowe. Służą one żołnierzom do ogrzania się, gotowania czy np. suszenia ubrań. Temperatura za oknem zaczyna spadać, idzie zima, więc teraz są one szczególnie potrzebne.
Co do zasady, cudzoziemiec z kraju trzeciego, aby mógł pracować w Polsce, potrzebuje dokumentu pobytowego, który go uprawnia do pracy oraz zezwolenia na pracę. W związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie polski rząd przygotował ustawę, która ułatwia zatrudnienie obywateli Ukrainy. Jak w świetle tych przepisów wygląda zatrudnienie naszych wschodnich sąsiadów?