Z początkiem roku wchodzi w życie ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Założenia są proste – ma być solidnie i efektywnie. Znaczna część odpadów zostanie poddana recyclingowi w tzw. regionalnych instalacjach – czyli wyspecjalizowanych składowiskach śmieci. To miasto wybierze odpowiednie dla siebie składowisko i firmę, która odbierze śmieci od mieszkańców. To również miasto zadba o to, by śmieci były segregowane. Ostatecznie ustali również ich cenę. Dlaczego? Żeby było czysto.
Powraca temat likwidacji powiatów. Niedawno tę kwestię poruszył Janusz Palikot dając do zrozumienia, że poprze rząd jeśli ten zdecyduje się na zlikwidowanie ponad 300 jednostek samorządu terytorialnego. Tymczasem takiej ewentualności nie wykluczył minister administracji i cyfryzacji Michał Boni w rozmowie z jedną ze stacji radiowych.
W województwie łódzkim jest 21 powiatów ziemskich i 3 grodzkie: Łódź, Piotrków i Skierniewice. Powiat piotrkowski ma ponad 90 tysięcy mieszkańców.
Trwają rozmowy placówek medycznych z Narodowym Funduszem Zdrowia. Część kontraktów została już wstępnie rozstrzygnięta. Z wyników rozmów na temat kontraktów stomatologicznych nie do końca zadowolony jest Powiatowy Zespół Opieki Zdrowotnej w Piotrkowie. Zaznacza jednak, że źle nie jest, ponieważ w niektórych obszarach zwiększy się dostępność usług dla pacjenta. Co może niepokoić? W ciągu najbliższych trzech lat NFZ przeznaczy o połowę mniej pieniędzy na stomatologię dziecięcą w Piotrkowie i regionie niż w mijającym okresie.
Co robią dziwne przewody porozkładane na polach w podpiotrkowskich gminach – m.in. Woli Krzysztporskiej i Rozprzy? Takie pytanie zadawało sobie z pewnością wielu mieszkańców tego terenu. Okazuje się, że owe tajemnicze przewody to jeden z elementów badań geofizycznych prowadzonych pod kątem poszukiwania i udokumentowania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Czy pod Piotrkowem są złoża tych cennych surowców?
W Boże Narodzenie w godzinach popołudniowych w miejscowości Wola Kamocka w gminie Grabica doszło do tragicznego wypadku.
7 wychowanków rodzin zastępczych, 3 z rodzin w kryzysie oraz 66 osób niepełnosprawnych z terenu powiatu piotrkowskiego wzięło udział w tegorocznej, czwartej już edycji projektu “Zielone światło dla integracji społecznej w powiecie piotrkowskim” realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Piotrkowie.
Ta największa ze społecznych akcji w naszym kraju. Jest organizowana już po raz dwunasty, a jej celem jest pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną.
Paczki od Mikołaja, konkursy dla dzieci i dorosłych, układy taneczne i mnóstwo zabawy. Około 100 dzieci wraz z opiekunami wzięło udział w Balu Mikołajkowym, na który, jak co roku pod koniec grudnia, swoich podopiecznych zaprosiło Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjne “Szansa” przy ul. Wysokiej w Piotrkowie.
18-letni kierowca bez uprawnień poniósł śmierć na miejscu w wypadku, do którego doszło w nocy w Moszczenicy.
W przyszłym roku do Piotrkowa zawita kolejny Orlik. Taką deklarację złożył w piotrkowskim Urzędzie Miasta Dariusz Klimczak – członek zarządu Województwa Łódzkiego.