Choroby układu oddechowego są obok schorzeń układu sercowo – naczyniowego i nowotworów najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Pomimo stale poprawiającej się jakości powietrza w Europie cały czas nie jest wystarczająco dobrze, a Polska zajmuje czołowe miejsce w niechlubnym rankingu państw o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu na kontynencie, a wśród 50 najgorszych pod tym względem miast, 36 leży w Polsce. W krajowym rankingu Piotrków Trybunalski zajął niechlubną 36. pozycję spośród 113 sklasyfikowanych miejscowości. Warto zadać sobie pytanie co jest przyczyną takiego stanu rzeczy, jakie są jego skutki i czy możemy coś zrobić, aby oddychać lepszym powietrzem?
Z kominów Elektrowni Bełchatów, Piotrków Trybunalski widać jak na dłoni. To w tę stronę najczęściej wieje wiatr, wiele częściej niż w kierunku pobliskiego Bełchatowa. Wysokie kominy zapewniają rozchodzenie się dymu ze spalanego węgla na odległość nawet kilkuset kilometrów. Jednak kiedy warunki atmosferyczne są niekorzystne, elektrownia „grilluje” pobliski Piotrków i jego mieszkańców.
O tym, że wypoczywający na łonie natury często nie potrafią pozostawić po sobie należytego porządku, wiadomo nie od dzisiaj. Często np. przy zbiornikach wodnych można natknąć się na niemałe wysypiska śmieci. Skala problemu jest duża, o czym przekonali się uczestnicy akcji sprzątania Wapienników w gminie Sulejów. W akcji uczestniczyli między innymi nurkowie, którzy oczyszczali dno zbiornika.
Wysypiska śmieci czy miejsca odpoczynku? Takie pytanie mogą zadawać sobie turyści odwiedzający okolice zbiorników wodnych w naszym regionie. Bugaj, Zalew Cieszanowicki czy sulejowskie Wapienniki - wszędzie, bez wyjątku, las i brzegi toną w śmieciach. Trafiają tam nie tylko resztki po grillowaniu, ale całe worki odpadów komunalnych.
W wodociągu na terenie gminy Moszczenica znów wykryto bakterie coli. Tamtejsze Przedsiębiorstwo Komunalne chce poznać źródło zanieczyszczeń i zapowiada kontrole posesji mieszkańców.
Mroźna aura przyczyniła się do pogorszenia stanu powietrza w Piotrkowie. Według tego, co pokazują nam czujniki Airly, w centrum miasta dopuszczalna norma pyłu PM 2,5 była przekroczona została o 735%, natomiast PM 10 o 707%!
Najgorzej jest w Opocznie i Tomaszowie Mazowieckim. Trochę lepiej, ale też źle, w Piotrkowie Trybunalskim. Bełchatów nie jest co prawda „czerwonym punktem” na mapie najbardziej zanieczyszczonych miast, ale również tam walka trwa. Sprawdzamy, jak ze smogiem radzą sobie ościenne miasta.
Wiosną tego roku Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała informacje, z których wynika, że Opoczno znajduje się na najniższym stopniu podium tego niechlubnego rankingu.
Problem z wodą w gminie Łęki Szlacheckie. Ostatnie badanie wody w wodociągu publicznym w Łękach Szlacheckich dało negatywny wynik. Stwierdzono przekroczoną ogólną liczbę mikroorganizmów w 22 stopniach Celsjusza po 72 godzinach.
W Piotrkowie Trybunalskim coraz więcej osób decyduje się na spacery w tzw. maskach antysmogowych. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta pod koniec ubiegłego roku zlecił Inspekcji Handlowej sprawdzenie czy półmaski filtrujące rzeczywiście chronią nas przed toksycznymi substancjami. Okazuje się, że nie wszystkie produkty pozytywnie przeszły tę próbę.