We wszystkich rankingach Polska plasuje się w pierwszej 5 krajów w Europie o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Warto zadać pytania co jest jego głównym źródłem? Jak wskazują wyniki badań taki stan powietrza pochodzi w głównej mierze z tzw. niskiej emisji ( ogrzewanie węglem) – 52%, przemysłu (17%), Transportu (10%), Sektora energetycznego ( 10%).
Najbardziej dotkliwym skutkiem zanieczyszczeń jest przedwczesna śmierć ponad 40 tys. naszych rodaków rocznie, a do innych należą m. in. kwaśne deszcze, dziura ozonowa, efekt cieplarniany, czy dobrze znany nam wszystkim problem smogu.
Czym właściwie jest smog? Jest to zanieczyszczenie powietrza powstające w wyniku wymieszania mgły z dymem i spalinami, a dokładniej zawartych w nich i przedostających się do atmosfery szkodliwych związków chemicznych i substancji stałych w postaci tzw. pyłów zawieszonych. Pyły są bardzo niewielkich rozmiarów, przez co przedostają się do naszych płuc i są przyczyną bardzo licznych schorzeń. Mogą wywołać między innymi alergię, astmę, przewlekłe zapaleni oskrzeli czy całkowitą niewydolność oddechową, a w konsekwencji nawet śmierć. W sposób szczególny jest niebezpieczny dla kobiet w ciąży, noworodków i dzieci. Największy problem ze smogiem występuje w okresie jesienno – zimowym, czyli w okresie grzewczym i powstaje wtedy tzw. smog typu londyńskiego, ale jak się okazuje również w pozostałej części roku zagraża nam inna jego odmiana, czyli smog typu Los Angeles.
Innym problemem występującym w okresie wiosenno – letnim jest intensywne pylenie różnych roślin np. aktualnie dzieje się tak z topolami, a już za chwile zaczną brzozy. Pyłki te obok smogu powodują zaostrzenie objawów alergii, czyli kichania, kataru, duszności, kaszlu, a także bólu gardła i mogą prowadzić do znacznie poważniejszych chorób układu oddechowego jak np. astma. Alergię często mogą powodować również roztocza kurzu domowego, zarodki grzybów oraz pleśni, naskórek zwierząt domowych lub lateks.
Innym istotnym czynnikiem mającym wpływ na jakość oddychania jest wilgotność powietrza. Nie może być ona zbyt duża, ani zbyt mała. Objawami zbyt suchego powietrza w domu są: trudności w oddychaniu, drapanie w gardle, wysuszenie śluzówki nosa i oczu, czy większa podatność na różnego rodzaju infekcje. Z kolei jeśli jest zbyt wilgotne w znacznym stopniu wzrasta poczucie dyskomfortu i zmęczenia, możemy odczuwać duszność oraz wrażenie wszechobecnego chłodu, dużo częściej zdarzają się również choroby układu oddechowego.
Dochodzimy zatem do kluczowego pytania – co możemy zrobić, aby oddychać lepszym powietrzem? W przypadku przebywania na otwartej przestrzeni jesteśmy niestety dosyć bezbronni i możemy co najwyżej zabezpieczyć się używając maseczek i ograniczyć do minimum czas ekspozycji. Natomiast inaczej ma się sytuacja z jakością powietrze w naszych domach i mieszkaniach – tu nasz wpływ jest znacznie większy. Warto zadbać o regularne czyszczenie systemu wentylacji, możemy zafundować sobie rośliny oczyszczające powietrze np. paprocie, czy w przypadku smogu lub pylenia zamknąć okna, ale niestety wszystkie te środki mogą okazać się niedostateczne... i tu z pomocą przychodzi nam technologia – jak wykazują liczne badania świetnym rozwiązaniem, zapewniającym lepsze oddychanie w domu są oczyszczacze powietrza, z którego coraz liczniej korzystają osoby prywatne, ale i samorządy, które instalują je w instytucjach publicznych w związku z aktualną epidemią koronawirusa.
Bardzo szeroką gamę urządzeń, które oczyszczają atmosferę zarówno z pyłów zawieszonych, alergenów, czy z bakterii i wirusów, co w obecnym czasie wydaje się szczególnie istotne, oferuje sklep http://homespot.pl/
Oferta oczyszczaczy jest obecnie bardzo duża i przed wyborem należy zadać sobie kilka istotnych pytań – jakiego typu filtra potrzebuję, do jak dużego pomieszczenia go wykorzystam, czy potrzebuje również nawilżacza lub czy ważna jest dla mnie głośność urządzenia. Odpowiedzi na te pytania i liczne porady co do wyboru właściwego sprzętu znajdują się z kolei na blogu https://homespot.pl/kategoria/oczyszczacze-powietrza .